فاصله بین دندان ها، علل و درمان

رفع فاصله بین دندان ها

محتوای جدول

درمان فاصله بین دندان ها با دکتر بهمنی در محیطی کاملا مجهز با بروزترین تجهیزات

شاید شما متوجه فاصله بین دندان ها در بعضی از افراد شده‌اید. چرا دندان‌ها از هم فاصله دارند؟ و آیا می‌توان آن را درمان کرد؟ فاصله دندان‌ها همراه با عفونت لثه نیست و مشکل خاصی را در زندگی افراد به وجود نمی‌آورد. اما از لحاظ زیبایی تاثیر زیادی بر روی چهره می‌گذارد. در این راستا اغلب افراد تصمیم بر درمان آن می‌گیرند. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با علل و درمان فاصله بین دندان‌ها آشنا خواهیم کرد.

فاصله بین دندان ها
فاصله بین دندان ها

عواملی که باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ ها می‌شود؟

فاصله بین دندان‌ ها دارای چندین دلیل است که این دلایل شامل:

اندازه دندان‌ ها در رابطه با استخوان فک

در نظر داشته باشید که اگر دندان های فرد نسبت به استخوان فک کوچک باشند به مراتب فاصله بین دندان ها از یکدیگر بیشتر می‌شود.

نداشتن دندان یا اندازه کوچک‌ آن نسبت به حد طبیعی

در صورت کشیدن دندان و خالی بودن جای آن و کوچک بودن بعضی از دندان‌ها فاصله‌دار شدن آن‌ها رخ می‌دهد. بیشتر این وضعیت را در دندان های جانبی فوقانی مشاهده می‌کنیم.

بزرگ بودن فرنوم لب (labial frenum)

به بافتی که از داخل لب بالایی تا لثه بالایی دندان ها کشیده شده است فرنوم لب می‌گویند. از علت‌های دیگر فاصله بین دندان ها، بیش از حد بزرگ بودن این بافت است.

بیماری لثه

در بیماری لثه التهاب باعث آسیب رساندن به استخوان حمایت‌کننده دندان می‌شود. در نهایت باعث هیپرپلازییا همان رشد بیش از حد لثه خواهد شد. اغلب بیماری‌های لثه بدون درد هستند لذا برای تشخیص این نوع بیماری‌ها به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید.

رفلکس بلع اشتباه

در رفلکس بلع صحیح، زبان به سقف دهان فشار می‌آورد. ولی بعضی افراد هنگام بلع به دندان های جلویی فشار می‌آورند. به این حرکت رانش زبان می‌گویند. این فشارها به مرور زمان دندان ها را به جلو هدایت می‌کند و باعث فاصله می‌شود.

عادت‌های ضعیف

مواردی شامل، استفاده طولانی مدت از پستانک و بطری، مکیدن انگشت، مکیدن لب و عادت‌های مشابه با فشار دادن دندان های جلویی به دیاستما کمک می‌کند.

افتادن دندان‌ های شیری

با لق شدن دندان و افتادن آن در کودکی دیاستمای موقتی به وجود می‌آید و با در آمدن دندان های اصلی این مشکل از بین می‌رود. طبق آمار 98٪ از کودکان 6 ساله دارای دیاستمای خطمیا نیستند، اما این درصد در ۱۱ و ۱۸ سالگی به ترتیب به ٪49 و 7٪ درصد کاهش می‌یابد. این شکاف در کودکان شایع است.

افزایش سن و فاصله بین دندان‌ ها

با گذشت زمان دندان ها جابه‌جا می‌شوند و شکاف بین آن‌ها بیشتر خواهد شد، البته عکس این موضوع هم وجود دارد.  در این باره بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید.

رفع فاصله بین دندان ها با ارودنسی و روکش
رفع فاصله بین دندان ها با ارودنسی و روکش

روکش دندان، درمان فاصله بین دندان ها

در این روش ابتدا با اضافه کردن ماده سفید به دندان ها و یا روکش کردن آن‌ها فاصله را پر خواهند کرد. در این راستا، امکان دارد ماده سفید جدا شود، بشکند و یا تغییر رنگ دهد. این نکته را در نظر داشته باشید که این ماده هر چقدر با کیفیت باشد ولی به دندان اصلی نمی‌رسد. در صورت روکش گذاشتن بر روی دندان های جلویی، آن‌ها بیش از حد معمول بزرگ‌تر می‌شوند و از حالت طبیعی خارج خواهند شد.

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

بهترین راه حل برای پر کردن فاصله بین دندان ها ارتودنسی است. در ارتودنسی دندان چیزی از خارج به دندان ها اضافه نخواهد شد و فضا‌های موجود به انتهای فک منتقل می‌شوند و دیگر خبری از ماده پرکننده و یا تغییر رنگ نیست. بهتر از آن این است که همه این فضاها دیگر برنخواهند گشت.

نتیجه گیری

فاصله بین دندان ها علل متعددی دارد که در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی آن‌ها را بیان کردیم. در صورتی که شما هم از این فاصله رنج می‌برید بهترین گزینه برای درمان ارتودنسی است که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان