فیشورسیلانت و مزایای آن

جلوگیری از پوسیدگی با فیشورسیلانت

محتوای جدول

رفع پوسیدگی دندان در شیارها و نواحی عمیق با روش فیشورسیلانت

فیشورسیلانت چیست؟ اغلب افراد به دلیل عدم بهداشت دهان و دندان، متاسفانه به سرعت شاهد بروز پوسیدگی دندان در شیارها و نواحی عمیق خواهند شد. با این تفاسیر به منظور پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی‌های شیارهای دندان‌های آسیای شیری و دائمی، بهترین و ایمن‌ترین روش فیشورسیلانت‌تراپی می‌باشد. لازم به ذکر است که شیار‌های دندانی با عمق زیاد، شبیه به شکل V هستند. با توجه به باریک بودن و داشتن عمق این شیارها دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است. در نهایت بیمار توانایی تمیز کردن این شیارها را ندارد. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با این روش و مزایای آن آشنا خواهیم کرد.

فیشورسیلانت چیست؟

آیا تا به حال شیارهای روی دندان توجه شما را به خود جلب کرده است؟ آیا شما به شیارهایی که روی دندان‌ها قرار گرفته فکر کرده‌اید؟ وظیفه این شیارها چیست؟ در واقع به جویدن و خرد کردن مواد غذایی به شما کمک می‌کنند. در نظر داشته باشید که برخی از این شیارها دارای عمق زیادتری هستند. همین امر دسترسی را سخت‌تر نموده است. هر چقدر شما بهداشت دهانی و دندانی خود را رعایت کنید نمی‌توانید به طور کامل آن‌ها را تمیز کنید. با گذشت زمان این غذاها فاسد می‌شوند و در محیط دهان به اسید تبدیل خواهند شد. توجه کنید که اسید تولید شده یکی از اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی و فرسایش مینای دندان‌ می‌باشد. لازم به ذکر است که کودکان به دلیل توانایی کمتر در رعایت بهداشت بیشتر در معرض این بیماری هستند، پس باید بیشتر مراقب آن‌ها باشیم .

فیشورسیلانت
فیشورسیلانت

افراد مناسب برای فیشورسیلانت

توجه داشته باشید که فیشورسیلانت بیشتر برای افرادی که در زمینه بهداشت دهان و دندان خود ابراز نگرانی می‌کنند یا دارای شیار طبیعی عمقی‌تری یا بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند حایز اهمیت است.

در طول پروسه فیشورسیلانت چه اتفاقی می‌افتد؟

پروسه انجام فیشورسیلانت چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد. البته اگر فرد دارای حفره‌های دندانی باشد این پروسه کمی طولانی‌تر می‌شود و این کار نیازی به بی‌حسی ندارد.
ابتدا دندانپزشک شما شروع به تمیز کردن و خشک کردن دندان‌ها می‌کند. سپس سطح دندان‌ها را آماده چسباندن سیلانت می‌کند. در مرحله بعدی به سیلانت چسب می‌زند تا خوب در حفره‌ها ثابت شود. بعد مایع سیلانت را با نور قوی سفت و محکم خواهد کرد. در نهایت بعد از قرار دادن سیلانت روی دندان بررسی‌های نهایی را انجام می‌دهد و مواد اضافی را جدا می‌کند.

فیشورسیلانت چقدر دوام می‌آورد؟

معمولا سال‌های زیادی دوام می‌آورند ولی باید مرتب چک شوند. برای مطمئن شدن از پوسیده نشدن دندان‌ها، بعضی مواقع سیلانت‌ها را جدا می‌کنند و سپس آن را مجدد جایگزین خواهند کرد.

راه‌های مراقبت از سیلانت

مسواک زدن دندان‌های سیلانت شده آسان است و مشکلی نخواهید داشت. برای این کار کافی است از یک مسواک با موهای نرم و خمیر دندان دارای عامل بازسازی‌کننده استفاده کنید. سیلانت ممکن است در اثر مصرف زیاد چای و قهوه یا مواد غذایی رنگی دچار تغییر رنگ شود. اگر از مواد غذایی و جویدنی‌های چسبناک و انواع آدامس استفاده کنید ممکن است سیلانت کنده شود.

فیشورسیلانت در کودکان
فیشورسیلانت در کودکان

فواید فیشورسیلانت محافظت‌کننده دندان

امروزه فیشورسیلانت اغلب برای کودکان و نوجوانانی که در معرض پوسیدگی دندان هستند توصیه می‌شود. مزایای این روش شامل جلوگیری و محافظت کردن از تجمع پلاک‌ها و مواد غذایی بر روی دندان، بدون درد بودن، در صورت اجرا شدن صحیح آن‌، می‌تواند تا ده سال موثر باشد، قابلیت ترمیم کردن آن و در نهایت می‌توان از آن‌ها به سادگی مراقبت کرد، می‌باشد.

نتیجه‌گیری

رعایت بهداشت دندان و دهان یکی از موارد مهم در جلوگیری از پوسیدگی دندانی است. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با فیشورسیلانت و مزایای آن آشنا نمودیم. شیارهای عمیق سطح دندان‌های آسیایی را با ماده‌ای به نام سیلانت پر می‌کنند. با این کار دسترسی به آن‌ها هنگام مسواک زدن راحت‌تر است. در صورت داشتن سوال در خصوص نحوه انجام و هزینه‌ها می‌توانید با شماره‌های زیر تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس