قالب گیری کامپیوتری دندان چیست؟

قالب گیری کامپیوتری دندان چیست؟

محتوای جدول

روشی نوین برای قالب گیری دندان در کلینیک دکتر بهمنی

قالب گیری از نوع کامپیوتری چیست؟ قالب گیری دیجیتالی یا همان کامپیوتری با استفاده از لیزر و اسکن نوری انجام می‌شود که در این فن‌آوری  یک نمونه کامپیوتری تبدیل به بافت دهان می‌شود‌. در این روش بدون استفاده از مواد سنتی و تنها با کمک کامپیوتر قالب گیری انجام می‌شود‌. همچنین از این فناوری می‌توان برای ساخت ایمپلنت، لمینت، پروتز و … استفاده کرد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا در مورد قالب گیری کامپیوتری و مزایای آن بیشتر بدانید.

اسکن دیجیتال دندان

در گذشته دندانپزشکان برای اینکه بتوانند اطلاعات درست و دقیقی از شرایط و ساختار دندان داشته باشند، از قالب استفاده می‌کردند. در این روش کسب اطلاعات فقط از طریق دیدن دندان  انجام می‌شد، به همین دلیل درصد خطای آن بالا بود. با گذشت زمان و پیشرفت علم استفاده از خمیر برای قالب گیری رواج پیدا کرد. قالب‌هایی که با این روش درست می‌شدند به دلیل تغییر حجم خمیر، باز هم به میزان قابل توجهی دچار خطا بودند.

استفاده از اسکن دیجیتالی یکی از راه‌های پایین آوردن میزان خطا است. در این روش نور به داخل دهان تابیده می‌شود. با استفاده از این نور تصاویر دقیقی از دندان‌ها گرفته خواهد شد. برای این کار از اسکنرهای داخل دهانی استفاده می‌کنند. دقت بالای این دستگاه و تصاویر گرفته شده با آن به قدری است که بهترین نتیجه به دست می‌آید. 

با استفاده از این تکنولوژی از شرایط دندان‌ها، بافت استخوانی و تمام قسمت‌های دهان تصاویر دقیقی گرفته می‌شود. از مزایای مهم و قابل توجه قالب گیری کامپیوتری به سرعت و دقت بالا و راحتی بیشتر مراجعین می‌توان اشاره کرد.‌

قالب گیری کامپیوتری دندان
قالب گیری کامپیوتری دندان

فن‌آوری قالب‌ گیری کامپیوتری

در قالب گیری کامپیوتری دو نوع فن‌آوری به کار برده می‌شود. اولین نوع مربوط به تصاویر دیجیتالی و ارسال آن به لابراتوار دندانپزشکی و دندانپزشک‌ها است. در نوع دیگر تصاویر دیجیتالی به صورت ویدئو گرفته که با استفاده از اسکن دیجیتالی انجام می‌شود. این اسکنرها خطری برای بیمار ندارند و با دقت بالا از تمام دندان‌ها با جزئیات عکس می‌گیرند. فقط کافی است قبل از اسکن، دندان‌ها را با استفاده از پودر مخصوص این کار بپوشانیم تا تمام جزئیات مورد نیاز ثبت شوند. 

مزایای قالب‌ گیری کامپیوتری

با استفاده از قالب گیری کامپیوتری دقت قالب گیری بیشتر می‌شود. همچنین به دلیل سرعت بالای کار می‌توان در یک روز قالب گیری و ترمیم دندان را همزمان انجام داد. همچنین دندانپزشک به راحتی می‌تواند تصاویر را با استفاده از اینترنت و ایمیل به لابراتوار ارسال کند.‌ در ادامه با ما همراه باشید تا با مزایای این روش بیشتر آشنا شوید.

  • نیاز نداشتن به مواد سنتی برای قالب گیری
  • دقت بالای قالب گیری
  • سرعت بالای قالب گیری
  • رضایت بیمار و دندانپزشک
  • کم‌تر شدن خطاهای قالب گیری
  • اسکن دندان‌ها و بررسی مشکلات آن در کم‌ترین زمان ممکن
  • سازگار با محیط زیست و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی
  •  بیمار در جریان روند درمان است

هزینه قالب‌گیری کامپیوتری

قالب گیری کامپیوتری یکی از به صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین روش‌ها برای قالب گیری دندان است. به دلیل اینکه در این روش از مواد قالب گیری استفاده نمی‌شود، هزینه‌ها به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.‌ همچنین به دلیل دقت بالای این روش نیاز به بازسازی قالب و تنظیم مجدد آن وجود ندارد. در نتیجه بازدهی بالا و کارایی بیشتر این روش باعث کاهش زمان و هزینه می‌شود.

نتیجه گیری

قالب گیری کامپیوتری یک از روش‌های مدرن و پیشرفته برای قالب گیری دندان است که با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. از مزایای مهم این روش سرعت و دقت بالای انجام کار است. همچنین به دلیل اینکه تمام مراحل به صورت دیجیتالی انجام شده باعث کاهش هزینه‌ها و به صرفه بودن این روش شده است. به دلیل استفاده نکردن از مواد قالب گیری اکثر بیماران این روش را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند.

دکتر حسین بهمنی یکی از پزشکان حرفه‌ای در زمینه قالب گیری کامپیوتری هستند که در معروف‌ترین دندانپزشکی ایران مشغول به فعالیت می‌باشند. برای دریافت نوبت با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس