لق شدن دندان

محتوای جدول

لق شدن دندان ها از جمله عارضه های بسيار جدی است كه ممكن است در هر سنی رخ دهد. اگر اين اتفاق در كودكانی كه هنوز با سن هفت سالگی و افتادن دندان های اصلی فاصله دارند رخ دهد می تواند مشكلات جدی به همراه داشته باشد حتی برای دندان های دائمی علاوه بر اين برای بزرگسالان هم اين اتفاق چندان خوشايند نيست و می تواند چالش های متعددی را ايجاد كند به ويژه اينكه جايگزين كردن دندان ها شرايط خاص خود را دارد و در مواقعی هزينه های بالايی را می طلبد. با توجه به اهميتی كه اين موضوع دارد بنا داريم در اين يادداشت پيرامون آن مباحثی را مطرح كنيم.

لق شدن دندان

لق شدن دندان ها عارضه بسيار ناخوشايندی است كه اگر تحت كنترل و درمان قرار نگيرد می تواند منجر به افتادن دندان شود. از جمله عواملی كه باعث لق شدن دندان ها می شوند بيماری لثه، بارداری، صدمه ديدن دندان و پوكی استخوان است كه در ادامه به توضيح هر يک از اين عوامل می پردازيم.

بيماری لثه : بيماری لثه يا پريودنتيت از جمله عواملی است كه می تواند لق شدن دندان ها را به دنبال داشته باشد. پيرودنتيت بيماری است كه باعث التهاب و عفونت در لثه ها می شود و علت اصلی آن عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است. در واقع اگر پلاک های دندانی به وسيله مسواک و نخ دندان پاک سازی نشوند منجر به بروز بيماری لثه می شوند چرا كه پلاک های دندانی حاوی باكتری هستند. همان طور كه بارها در مقالات قبلی اشاره شد پلاک های دندانی به دندان ها می چسبند و به مرور زمان سخت تر می شوند و در صورتی كه گسترش يابد و ضخيم تر شود ديگر با مسواک و نخ دندان قابل پاكسازی نيست و بايد به دندانپزشک مراجعه كرد. پلاک هايی كه سخت و ضخيم شده اند به تار تار معروف اند و باعث جدايی لثه و دندان ها می شود و به نوعی يک شكاف شكل می گيرد كه می تواند منجر به هجوم باكتری ها شود. به مرور زمان اين روند می تواند استخوان و بافت پشتيبان كننده دندان را تجزيه كند و باعث لق شدن دندان ها شود.

لق شدن و افتادن دندان ها
لق شدن و افتادن دندان ها

بيماری يا التهاب لثه دارای علائمی است كه شايع ترين علامت ها شامل :

  • درد، تورم، قرمز شدن لثه ها
  • خون ريزی از لثه ها هنگام مسواک زدن
  • پسروی يا عقب نشينی لثه
  • تغيير در نحوه قرار گيری دندان ها

بارداری : از جمله عوامل ديگری كه در بروز اين اتفاق موثر است بارداری است. در واقع افزايش سطح هورمون استروژن و پروژستون در دوران بارداری می تواند بر روی استخوان ها و بافت دهان تاثير بگذارد. افزايش اين هورمون ها باعث می شود تا مجموعه استخوان ها و رباط هايی كه دندان ها را در جای خود نگه می دارند تغيير كنند. بر اثر اين اتفاق ممكن است يک يا چند دندان لق شود. البته اين وضعيت موقتی است و با گذشت زمان مشكل بر طرف می شود اما لازم است در اين دوران بهداشت دهان و دندان را رعايت كرد و به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه كرد تا مشكلی پيش نيايد.

صدمه ديدن دندان : دندان ها در حالت عادی دارای استحكام لازم هستند اما ممكن است عواملی نظير ضربه زدن، دندان قروچه و… باعث تضعيف استحكام و حتی در مواقعی خرد شدن دندان شوند. لذا حتما بايد از اين حيث مراقب بود و اگر با اين دست از مشكلات مواجه شديد به دندانپزشک مراجعه كنيد.

پوكی استخوان : پوكی استخوان بيماری است كه منجر به كاهش استحكام استخوان می شود كه معمولا مچ دست و ستون فقرات را تحت تاثير قرار می دهد. اما صرفا اين طور نيست و می تواند منجر به آسيب در استخوان های فک شود كه در چنين شرايطی بديهی است كه دندان ها لق شوند. در واقع بررسی ها نشان می دهد كه اگر تراكم استخوان ها دچار اختلال جدی شود احتمال سست شدن دندان ها تا حد بالايی وجود دارد. نا گفته نماند كه پوكی استخوان امروزه به يكی از امراض شايع تبديل شده به گونه ای كه چهارمين عامل مرگ در جهان پوكی استخوان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس