مدت زمان ارتودنسی

محتوای جدول

ارتودنسی از جمله روش های درمانی است كه علاوه بر دندانپزشكی زيبايی دارای جنبه های ترميمی هم هست. يكی از سوالاتی كه همواره در اين زمينه مطرح است مدت زمان ارتودنسی يا در واقع زمان لازم برای اصلاح دندان هاست كه در اين مقاله می خواهيم به آن بپردازيم. در همين ابتدای كار بايد گفت كه مدت زمان ارتودنسی به عوامل بسيار مختلفی بستگی دارد و از چند عامل تبعيت می كند كه در اين يادداشت به بيان و بررسی اين عوامل می پردازيم.

مدت زمان ارتودنسی

همان طور كه در ابتدای بحث گفته شد مدت زمان ارتودنسی از متغيرهای مختلفی تبعيت می كند كه اين موضوع باعث شده تا مدت زمان ارتودنسی برای همه يكسان نباشد و متناسب با شرايط فرد زمان تعيين می شود.

برای انجام ارتودنسی قبل از هرچيزی بايد چند عامل توسط متخصص مورد بررسی قرار گيرد كه شامل :

  • فضای داخلی دهان
  • ميزان فاصله لازم برای حركت دندان ها
  • وضعيت كلی سلامت فرد
  • وضعيت دهان و دندان
  • و…

بعد از بررسی های اوليه متخصص به شما راهكارهای درمانی را پيشنهاد می دهد و اگر شرايط برای ارتودنسی فراهم باشد با توجه به وضعيت شما مدت زمات ارتودنسی به شما گفته می شود. به صورت كلی بايد گفت كه اين زمان از شش ماه تا دو سال متفاوت است و حتی گاهی ممكن است دندانپزشک زمانی بيش از اين را برای شما مقرر كند.

عوامل تاثير گذار بر مدت زمان ارتودنسی

نوع دستگاه ارتودنسی : انواع مختلف دستگاه ارتودنسی وجود دارد كه وابسته به شرايط از آن استفاده می شود. اگر بعد از بررسی های اوليه مشخص شد كه مشكل خاصی وجود ندارد می توانيد اين درخواست را مطرح كنيد كه از دستگاه هايی استفاده شود كه نياز به زمان كم تری برای اصلاح دندان ها دارد برای مثال ارتودنسی ثابت به نسبت ارتودنسی متحرک برای اصلاح دندان ها نياز به زمان كم تری دارد.

ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان

سلامت و بهداشت دهان و دندان :‌ وضعيت سلامت دهان و دندان هم از اهميت خاصی برای ارتودنسی برخوردار است به گونه ای كه وجود مشكلاتی مانند التهاب لثه، پوسيدگی، جرم های سخت و… باعث می شوند تا مدت زمان ارتودنسی افزايش يابد. اگر مسئله خاصی وجود داشته باشد قبل از ارتودنسی بايد برطرف شود همين طور اگر در طول بازه ارتودنسی بهداشت دهان و دندان رعايت نشود اين بازه زمانی افزايش می يابد.

ميزان مشكل : وضعيت كلی فک و دهان برای تعيين زمان ارتودنسی بسيار مهم است به طوری كه اگر فک به اندازه كافی بزرگ باشد و فضای كافی برای جابجايی دندان ها وجود داشته باشد بازه ارتودنسی كوتاه خواهد بود در مقابل اگر فک كوچک باشد جابجايی دندان ها زمان می برد. همچنين ميزان به هم ريختگی دندان ها هم در مدت زمان ارتودنسی موثر است اگر وضعيت به هم ريختگی دندان شديد باشد قاعدتا اين فرايند زمان بيشتری خواهد برد. حتی ممكن است گاهی درمان در دو مرحله صورت گيرد به اين صورت كه ممكن است به دليل حاد بودن مشكل ابتدا جراحی فک صورت گيرد و پس از آن روند انجام ارتودنسی آغاز شود. در هر حال ميزان مشكل را بايد يكی از كليدی ترين عوامل تاثير گذار بر مدت زمان ارتودنسی ارزيابی كرد به طوری كه در برخی مواقع بيشترين تاثير را بر زمان دارد.

سن : از جمله درگر عواملی كه در مدت زمان ارتودنسی موثر است سن فرد است. بازه زمانی در كودكان و نوجوانان به نسبت بزرگسالان كم تر است چرا كه در اين سن فرد هنوز در حال رشد است و از همين رو صاف شدن دندان ها به زمان كوتاه تری نياز دارد. در بزرگسالان چون كه فک ديگر رشد نمی كند و صفحه رشد به طور كلی بسته شد اصلاح دندان ها زمان خواهد برد.

مصرف دارو : طبق بررسی های صورت گرفته مصرف برخی از داروها از جمله داروهای ضدالتهابی استروئيدی مانند ايبوپروفن، استامينوفن و آسپرين می تواند سرعت تحرک دندان ها را كاهش دهد در مقابل استفاده از داروهای تيروئيدی و ويتامين D می تواند به روند حركت دندان ها سرعت ببخشد و روند اصلاح دندان ها را تسريع كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس