مراقبت های لازم بعد از ايمپلنت

محتوای جدول

عوامل مختلفی باعث می شود تا برخی دندان های خود را از دست دهند كه از جمله اين عوامل پوسيدگی دندان هاست. از دست دندان باعث می شود تا افراد موضوع ايمپلنت را در دستور كار خود قرار دهند. لذا در اين مقاله قصد داريم در مورد مراقبت های لازم بعد از ايمپلنت صحبت كنيم.

دليل اصلی افتادن دندان ها در اكثر موارد پوسيدگی دندان ها می باشد به طوری كه وقتی دندان پوسيده می شود با گذشت زمان اين پوسيدگی به عصب دندان می رسد كه در چنين حالتی بايد به درمان ريشه پرداخت. وقتی ريشه دندان قابل ترميم نباشد برای پيشگيری از رسيدن عفونت به لثه و كاهش درد به ناچار بايد دندان كشيده شود. وقتی دندانی كشيده می شود به دلايل مختلف از جمله جلوگيری از مشكل هاضمه و مسائل مربوط به زيبايی لازم است تا دندان جديد جايگزين شود كه ايمپلنت يكی از بهترين روش ها برای جايگزين كردن دندان كشيده شده است. در خصوص ايمپلنت در مقالات قبلی توضيحاتی بيان شده لذا در اينجا صرفا به مبحث مربوط به مراقبت های لازم بعد از ايمپلنت خواهيم پرداخت.

مراقبت های لازم بعد از ايمپلنت

يكی از شايع ترين اتفاقاتی كه ممكن است برای ايمپلنت ها رخ دهد شكستن آن می باشد كه در مواردی مشكلات زيادی را ايجاد می كند. اگر شكستگی صرفا مربوط به روكش ايمپلنت باشد چندان مشكل خاصی ايجاد نمی شود و صرفا روكش تعويض می شود اما اگر شكستگی در پايه ايمپلنت رخ دهد باعث بروز موارد مختلفی می شود و روند درمان طولانی دارد.

موفقيت در درمان ايمپلنت به اتصال پايه بين بافت نرم و سخت استخوان فک بستگی دارد و اگر به هر دليلی اين اتصال صورت نگيرد دندانپزشک معالج بايد از روش های جايگزين استفاده كند. در چنين شرايطی اگر پايه آسيب ببيند مسلما اتصال دوباره آن با مشكلات عديده ای همراه است و جای گذاری مجدد آن مشقت های خاص خود را دارد.

وقتی پايه در لثه قرار می گيرد بايد مدتی صبر كرد تا اتصال به درستی انجام شود كه در اين دوره زمانی لازم است تا مراقبت هايی صورت گيرد به ويژه اينكه برای قرار دادن پايه لثه شكافته می شود و پس از قرار دادن پايه بخيه می شود. در چنين شرايطی به هيچ وجه نبايد به لثه دست زد يا به آن فشاری وارد كرد از طرفی به علت وجود زخم لازم است مراقبت های لازم انجام شود تا زخم عفونت نكند. برای پيشگيری از عفونت استفاده از آنتی بيوتيک و دهانشويه های آنتی باكتريال تجويز می شود. اگر در اين بازه بهداشت دهان و دندان رعايت نشود منجر به بروز عفونت در نتيجه توقف موقتی درمان و صرف هزينه های بيشتر می شود.

ايمپلنت دندان
ايمپلنت دندان

تا 24 ساعت پس از جراحی امكان خونريزی وجود دارد كه اين اتفاق روندی طبيعی است لذا می توانيد برای جلوگيری يا حداقل كاهش خونريزی از گاز استريل استفاده كنيد. اما اگر مدت زمان خونريزی از 24 ساعت فراتر رفت لازم است سريعا به پزشک مراجعه شود تا علت اين اتفاق مشخص شود. در مورد درد بعد از عمل جراحی هم بايد گفت كه ممكن است تا 2 روز پس از جراحی درد داشته باشيد كه البته درد در ساعات اوليه پس از عمل بيشتر است و به مرور زمان از ميزان درد كاسته می شود اما اگر بعد از 2 روز درد داشتيد بهتر است با دندانپزشک خود مشورت و مراتب را اطلاع دهيد.

در خصوص مصرف مواد غذايی هم بهتر است كه از غذاهای آبكی مثل سوپ و نوشيدنی ها به ويژه نوشيدنی های سرد استفاده كنيد. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه به علت از دست دادن خون بهتر است آب و نوشيدنی زياد مصرف كنيد.

در خصوص مسواک زدن هم بايد گفت كه با وجود محل زخم حتما لازم است تا مسواک بزنيد فقط بايد مراقب بود تا مسواک به محل زخم برخورد نكند. همان طور كه در بالا گفته شد رعايت بهداشت دهان و درمان از جمله مراقبت های لازم بعد از ايمپلنت است  كه يكی از مصاديق آن مسواک زدن است لذا مسواک زدن در اين بازه از اهميت بالايی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس