مشکلات احتمالی رویش دندان‌های دائمی در کودکان

مشکلات احتمالی رویش دندان‌های دائمی در کودکان

محتوای جدول

مشکلات رویش دندان‌های دائمی کودکان خود را به راحتی بشناسید

از سن پنج تا هفت سالگی رویش دندان‌های دائمی با دندان‌های آسیای سوم شروع و با دندان عقل در سن 17 تا 24 سالگی به پایان می‌رسد. به طور کلی در دهان هر فرد 32 دندان دائمی که از سن 6 سالگی رشد آن‌ها شروع می‌شود، وجود دارد. توجه والدین به رویش دندان‌های دائمی فرزندانشان نکته بسیار مهم و کلیدی است که به رشد بهتر و زیبایی دهان کودکان کمک شایانی می‌کند. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا در این خصوص مطالب مهمی را بیان کنیم.

زمان رویش دندان‌های دائمی

زمان افتادن دندان‌های شیری دشوار است. معمولا فرض بر این است که طول عمر این دندان‌ها یک دهه می‌باشد. با این حال اگر دندان دائمی به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد و دندان شیری کودک را تحریک نکند، امکان دارد که رویش دندان‌ها با تاخیر مواجه شود. برخی اوقات والدین متوجه رویش دندان‌های آسیاب نمی‌شوند؛ زیرا در محل رویش این دندان‌های دائمی قبلا هیچ دندان شیری وجود نداشته و این موضوع باعث می‌شود که والدین به اشتباه فکر کنند این دندان‌ها شیری هستند و اهمیت کافی را به آن‌ها ندهند.

گاه پیش می‌آید که رویش دندان‌های دائمی متوقف می‌شود یا از درون لثه بیرون نمی‌آیند. در این حالت باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

مشکلات احتمالی رویش دندان‌های دائمی در کودکان

اگر دندان‌های دائمی رشد نکرده و یا این که درون لثه قرار داشته اما در نمی‌آیند، دندانپزشک باید وارد عمل شده تا ببیند چه چیزی در حال اتفاق افتادن است. در مواردی که دندان دائمی در محل خود به صورت طبیعی رشد کرده اما از لثه بیرون نمی‌آید، موقعیت قرارگیری و زاویه‌ دندان پدیدار نشده نسبت به سایر دندان‌های دائمی رشد کرده، تعیین می‌کند که دندانپزشک چه کاری را باید برای این دندان انجام دهد. اغلب این گونه موارد نگران کننده نبوده و دندانپزشکان این دندان را با روش‌ها و ابزارهایی بالا می‌کشند. البته اگر دندان‌های مجاور مشکلی ایجاد نکنند که در این صورت نیاز به جراحی فک و ارتودنسی دندان‌ها خواهد بود.

اهمیت عصب کشی دندان برای کودکان

از دست دادن پیش از موعد دندان‌های شیری از دلایل عمده نامرتبی دندان‌های دائمی است. زمانی که یکی از دندان‌های شیری به دلایل مختلف آسیب می‌بیند، معمولا کم اهمیت شمرده شده و یا به حال خود رها می‌شود و یا اقدام به کشیدن آن می‌کنند. دندان‌های شیری کودکان فضایی را برای رویش دندان‌های دائمی او نگه می‌دارند. اگر این فضای خالی پیش از موعد به وجود بیاید، باقی دندان‌ها موقعیتشان را برای پر کردن فضا خالی تغییر می‌دهند. اهمیت عصب کشی دندان کودکان در این است که دندانپزشک با بی‌حسی موضعی، زمان باقی ماندن دندان شیری در دهان افزایش داده و از نامرتب شدن دندان‌های دائمی جلوگیری می‌کند.

رویش دندان‌های دائمی در کودکان
رویش دندان‌های دائمی در کودکان

کراس بایت چیست؟

حالتی است که در آن دندان به صورت غیر طبیعی و کج رشد می‌کند و هنگامی که رشد آن کامل شد؛ به حریم دندان مقابل تجاوز کرده و به آن آسیب می‌رساند. کراس بایت نیز یکی از اختلالات رویش دندان‌ها است. در صورت تشخیص به موقع با درمان ارتودنسی کودکان عوارض آن به طور کامل بر‌طرف می‌شود. توجه داشته باشید که این درمان باید در سنین پایین صورت بگیرد. اگر رشد دندان‌ها کامل شود، با درمان‌های ساده بر‌طرف نشده و به زمان و هزینه بیشتری نیاز خواهد داشت.

ناهنجاری دندان کوسه‌ای

این ناهنجاری زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های دائمی در پشت دندان‌های شیری رشد کنند. برای درمان ناهنجاری دندان کوسه‌ای نیاز به کار خاصی نیست، زیرا با خروج دندا‌ن‌های شیری از دهان این مشکل رفع خواهد شد.

نتیجه گیری

برای درمان مشکلات رویش دندان‌های دائمی در سنین پایین باید اقدام شود تا بهترین نتیجه به عمل آید. توجه کافی والدین به کودکان موجب می‌شود که آینده فرزندان از نظر جسمانی به خطر نیفتد. کلینیک دکتر حسین بهمنی به عنوان یکی از بهترین کلینیک‌های شمال تهران بهترین شرایط را برای امکان بهره‌مندی از خدمات دندانپزشکی برای شما فراهم کرده است. در این راستا می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس