مکیدن انگشت دست و عوارض آن بر دندان

مکیدن انگشت دست و عوارض آن بر دندان

محتوای جدول

با عوارض مکیدن انگشت دست روی دندان آشنا هستید؟

مکیدن انگشت دست چه عوارضی دارد؟ مکیدن انگشتان به ویژه انگشت شست در اغلب کودکان به صورت عادت در آمده است و باعث احساس آرامش در آن‌ها می‌شود. در صورتی که این عادت مدت زمان زیادی طول بکشد باعث بروز آسیب به دندان‌های کودک می‌شود، همچنین باعث خارج شدن دندان‌ها از فرم صحیح خود می‌شوند.عوارض مکیدن انگشت محدود به دندان‌ها نمی‌شود و می‌تواند ساختار فک کودکان را هم دچار مشکل کند.‌ در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا مکیدن انگشت دست و عوارض آن بر دندان را با هم بررسی کنیم.‌

دلیل مکیدن انگشتان دست توسط کودکان

به نظر شما چه دلیلی باعث می‌شود کودکان انگشتان دست خود را بمکند؟ کودکان با مکیدن انگشت دست هنگام گرسنگی یا زمان ناراحتی خود را آرام می‌کنند. در واقع مکیدن انگشت به آن‌ها حس خوردن سینه مادر را می‌دهد. با گذشت زمان کودکان بیشتر از مکیدن شست دست استفاده می‌کنند که می‌تواند عوارض زیادی از نظر دندانپزشکی برای آن‌ها به همراه داشته باشد. پستانک یا انگشتان پا اثری مانند مکیدن انگشت دست دارد که بر رشد بافت‌های دهان تاثیر می‌گذارد.

تأثیر مکیدن انگشت توسط کودکان

در کودکان بزرگ‌تر که مکیدن انگشت شست برای آن‌ها به یک عادت تبدیل شده است، ممکن نیاز به ارتودنسی و جراحی باشد. عوارض زیر در طولانی مدت با مکیدن انگشت یا پستانک به وجود می‌آید.

تراز نبودن دندان‌ها

وقتی کودک پستانک یا انگشت خود را می‌خورد، فشار به وجود آمده از آن باعث می‌شود لبه دندان‌ها به بیرون کشیده شود.

مکیدن انگشت دست
مکیدن انگشت دست

تنگ شدن پهنای سقف فک و دهان

با مکیدن انگشت سقف دهان و فک پایین دچار تغییر می‌شود و ادامه این روند منجر به کاهش و تنگ شدن سقف دهان می‌شود‌ که این تغییرات روی ظاهر صورت کودک تاثیر می‌گذارد.‌ در صورت کوچک شدن فک جا برای دندان در آوردن کم می‌شود و همین باعث نامرتبط شدن دندان‌ها می‌شود‌.

مال اکلوژن

مشکلات در بایت نظیر اپن بایت به مرور زمان ایجاد می‌شود که در صورت مکیدن انگشتان یا پستانک بعد از سه سالگی رخ می‌دهد. به این حالت مال اکلوژن می‌گویند که روی غذا و صحبت کودک تاثیر می‌گذارد. یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد ادامه مکیدن انگشت دست تا زمان درآمدن دندان‌های دائمی است که باعث بروز مشکلات ساختاری در فک و دندان‌ها می‌شود و قطعاً نیاز به درمان اصلاحی پیدا می‌کند.

درمان عوارض مکیدن انگشتان

قبل از اینکه درمان شروع شود نیاز به بررسی کامل دهان و دندان با استفاده از اشعه ایکس است. بعد از ارزیابی می‌توان برای درمان اقدام کرد.

استفاده از بریس و ارتودنسی ثابت

متخصصان با توجه به مشکلات دهان و دندان کودک از بریس و ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند.‌ برای کودکان کوچکتر می‌توان از ارتودنسی اولیه یا دو مرحله‌ای استفاده کرد.

راه‌های ترک مکیدن انگشت شست

شما می‌توانید کودک را تشویق به ترک مکیدن انگشت شست کنید. برای اینکه به کودک کمک کنید که هنگام خواب این کار را ترک کند می‌توانید یک چسب زخم روی انگشت او بگذارید. برای کودک جدول تهیه کنید و هر روز که انگشتش را نخورد به او یک امتیاز بدهید، در انتهای ماه اگر امتیازات بالا گرفت، برای او یک جایزه تعیین کنید.‌ در صورتی که کودک هنگام استرس و اضطراب این کار را انجام می‌دهد او را آرام کنید، با کودک صحبت کرده و از مشکلاتی که برای او با مکیدن شست به وجود می‌آید توضیح دهید. حتما از کودک طی دوره ترک کردن حمایت کنید و همراهش باشید.

نتیجه گیری

مکیدن انگشتان دست باعث بروز مشکلات متعددی از نظر  دندانپزشکی روی کودکان می‌شود‌. ظاهر نامناسب، کج شدن دندان‌ها، کاهش پهنای سقف فک و دهان از عوارض آن است. در صورت بروز این مشکلات دندانپزشک با استفاده از بریس یا ارتودنسی و در موارد خیلی شدید با استفاده از جراحی به بیمار برای اصلاح عارضه کمک می‌کند.

دکتر حسین بهمنی یکی از دندانپزشکان حرفه‌ای معروف‌ترین دندانپزشکی ایران هستند. شما می‌توانید برای درمان عوارض مکیدن انگشتان دست کودکان خود به این دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان