نحوه قالبگیری دندانپزشکی برای ارتودنسی

نحوه قالبگیری دندانپزشکی برای ارتودنسی

محتوای جدول

با این روش‌ها در ارتودنسی قالب گیری می‌کنند

قالبگیری دندانپزشکی برای ارتودنسی چگونه است؟ قالبگیری یکی از مراحل مهم  ارتودنسی است که با استفاده از مواد مخصوص انجام‌ می‌شود. این مواد خمیری را روی دندان و فک قرار می‌دهند که در این مرحله فرم دندان و فک به طور دقیق ثبت می‌شود. قالب‌گیری برای ارتودنسی جهت مشخص شدن وضعیت بیمار و شرایط فرد انجام می‌شود‌. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا در مورد قالبگیری دندانپزشکی بیشتر بدانید.

قالبگیری دندانپزشکی

قالبگیری دندانپزشکی یکی از مراحل ارتودنسی است که به بررسی فاصله بین دندان‌ها و نوع چینش آن‌ها، بررسی شکل و فاصله دندان‌ها، بررسی فک و ابعاد آن و همچنین بررسی عقب و جلو بودن دندان‌ها می‌پردازد. این مرحله در اکثر موارد  با استفاده از مواد خمیری شکل انجام‌ می‌شود.

دلیل قالبگیری دندانپزشکی

قالبگیری ارتودنسی یکی از مهم‌ترین مراحل انجام ارتودنسی است. این مرحله قبل از اینکه براکت‌ها روی دندان قرار بگیرند انجام‌ می‌شود و بعد از بررسی دندان و دهان توسط پزشک صورت می‌گیرد. از قالب‌گیری علاوه بر ارتودنسی در بریج دندان، کامپوزیت دندان، ساخت دندان مصنوعی و … استفاده می‌شود. قالبگیری ارتودنسی خیلی آسان است و زمان کوتاهی برا ساخت آن لازم است.

نحوه قالب‌گیری ارتودنسی

در ابتدا و برای شروع قالبگیری از دو تری روی دندان استفاده می‌کنند. یکی از پرکاربردترین مواد برای قالبگیری آلژینات است که در ترکیب با آب به صورت خمیر در می‌آید. بعد از اینکه خمیر آماده شد آن را بین دو تری قرار می‌دهند و بلافاصله روی دندان می‌گذارند. با باز و بسته شدن فک قالب آماده می‌شود و روی آن را با گچ مخصوص می‌پوشانند. بعد از خشک شدن آلژینات شکل لثه و دندان روی آن نقش می‌بندد. در انتها قالب برای ساخت به لابراتوار فرستاده می‌شود.

قالبگیری ارتودنسی
قالبگیری ارتودنسی

مواد و ابزار قالب گیری دندانپزشکی

در قالبگیری از ابزارآلات و مواد مختلفی استفاده می‌شود.

آلژینات

آلژینات از دو ماده که یکی گیاه جلبک و دیگری کتانجک دریایی است ساخته می‌شود. از این مواد در صنایع آرایشی برای ساخت ترمیم کننده‌ها و مواد آرایشی هم استفاده می‌کنند.

الاستومری

الاستومری در دندانپزشکی ماده‌ای است که خاصیت الاستیکی دارد و خود به خود سفت می‌شود.

پلی اتر

دارای بو و طعم قابل تحملی است و به دلیل پایدار بودن از آن استفاده می‌شود.

پلی سولفید

دلیل حالت تهوع افراد هنگام قالبگیری بوی نامطبوعی و بد این ماده است.

تری

تری وسیله‌ای برای قالبگیری است که به سه دسته تقسیم می‌شود.

معایب قالبگیری دندانپزشکی

یکی از مشکلات قالبگیری که حین انجام آن اتفاق می‌افتد، حالت تهوع است. افراد به دلیل ترس یا مزه و بوی بد مواد خمیر قالبگیری، ممکن است دچار رفلاکس ناگهانی یا حالت تهوع شوند. رفلاکس تهوع با لمس قسمت نرم کام پیش می‌آید. گاهی اوقات حالت تهوع به دلیل ورود آب و مواد به داخل گلو اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از این اتفاقات هنگام قالبگیری از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند.‌

قالبگیری کامپیوتری یا دیجیتالی

یکی از روش‌های مدرن قالبگیری دندانپزشکی استفاده از دستگاه پرینتر دیجیتالی است که بدون استفاده از مواد سنتی مانند آلژینات انجام‌ می‌شود. قالبگیری کامپیوتری بسیار آسان است، به این ترتیب که با استفاده از اسکنر از دهان و دندان و وضعیت فک عکس گرفته می‌شود سپس این عکس‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

هزینه قالبگیری دندانپزشکی

تعرفه قالب‌گیری به دلیل اینکه یکی از مراحل انجام ارتودنسی است با هزینه ارتودنسی محاسبه می‌شود. هزینه مواد قالبگیری، لابراتوار و دستمزد متخصص شامل این هزینه‌ها می‌شود. اما در بیشتر موارد قیمت پلاک ارتودنسی و نگهدارنده دندان جدا از هزینه و بعد از گذشت مدت زمان ارتودنسی محاسبه می‌شود.

نتیجه گیری

قالبگیری دندانپزشکی یکی از مراحل انجام ارتودنسی است که با استفاده از مواد خاص قالبگیری انجام‌ می‌شود. تنها ایراد قالبگیری احساس حالت تهوع و رفلاکس است که با استفاده از مواد بی‌حس کننده می‌توان از آن جلوگیری کرد. قالبگیری بسیار سریع و آسان انجام می‌شود و مشکل خاصی برای افراد به وجود نمی‌آورد.

دکتر حسین بهمنی یکی از معروف‌ترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین در زمینه ارتودنسی و قالبگیری هستند که به شما کمک می‌کنند لبخند زیباتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس