ویژگی های بهترین کامپوزیت دندان

محتوای جدول

با ویژگی های بهترین کامپوزیت دندان آشنا شوید

بهترین کامپوزیت دندان چیست؟ کامپوزیت دندانی یک روش درمانی است که برای رفع بسیاری از مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هریک از انواع مختلف کامپوزیت ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربرد‌های متفاوتی دارند. در این میان انتخاب یک کامپوزیت خوب می‌تواند لبخندی زیبا را برای همیشه به شما هدیه کند. اگر به دنبال درمان دندان‌های خود با کامپوزیت هستید این کار را توسط بهترین دندانپزشک متخصص، دکتر حسین بهمنی انجام دهید و چهره‌ خود را با  لبخندی ماندگار و جذاب، زیباتر کنید.

آشنایی با انواع کامپوزیت‌های دندانی

بهترین کامپوزیت دندان با توجه به تشخیص پزشک متخصص برای شما انتخاب می‌شود. زیرا کامپوزیت‌ها از نظر ساختار متفاوت هستند و همین امر سبب تفاوت در کیفیت آن‌ها می‌شود. کامپوزیت‌ها معمولا از جنس شیشه و یا سرامیک ساخته می‌شوند. کامپوزیت ونیر یکی از بهترین کامپوزیت‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کامپوزیت بر اساس اندازه ذرات و شکل به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شود:

کامپوزیت‌های ماکروفیلد

اندازه ذرات این کامپوزیت‌ها ۵ تا ۱۰ میکرومتر است. مقاومت مکانیکی آن‌ها بسیار خوب است اما مقاومت خوبی در برابر سایش از خود نشان نمی‌دهند.

کامپوزیت‌های میکروفیلد

این نوع از کامپوزیت‌ها از ذراتی به اندازه ۰.۴ میکرومتر ساخته شده‌اند. وزن بسیار کمی دارند در نتیجه مقاومت مکانیکی آن‌ها پایین است.  

کامپوزیت‌های هایبریدی

این نوع از کامپوزیت‌ها ترکیبی از دو نوع کامپوزیت میکروفیلد و ماکروفیلد است. به دلیل انبساط حرارتی مناسب دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل ساییدگی هستند.

کامپوزیت نانوفیلد

ذرات آن بین ۲۰ تا ۷۰ نانومتر است‌. مقاومت مکانیکی بالایی دارند و در مقابل ساییدگی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. همچنین کامپوزیت‌های نانوفیلد به راحتی صیقل می‌خورند.

کامپوزیت‌های بولک

این کامپوزیت‌ها از ذرات سیلیس و زیرکونیای غیر تجمعی ساخته شده‌اند و مقاومت بسیار کمی در مقابل سایش دارند.

دسته‌بندی کامپوزیت ونیرها بر اساس ویژگی‌های مصرفی آن‌ها

بهترین کامپوزیت دندان تعریفی است که اصولاً بر اساس معیارهایی خاص انجام می‌شود. در این میان از نظر کاربرد نیز می‌توان کامپوزیت‌ها را به دسته‌هایی تقسیم کرد و بهترین کامپوزیت را بر اساس کاربرد آن نیز مشخص کرد.

  • جهانی: این نوع کامپوزیت از قدیمی‌ترین انواع کامپوزیت رزین است و در بین عموم مردم طرفداران زیادی دارد.
  • مایع: این کامپوزیت با مایع بسیار سازگار است و در ترمیم‌های بسیار کوچک از آن استفاده می‌کنند.
  • کامپوزیت‌های بسته‌بندی شده: این نوع کامپوزیت از ماده سفت و چسبناکی تشکیل شده است و بیشتر برای دندان‌های خلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بهترین کامپوزیت
کامپوزیت دندان

بهترین نوع کامپوزیت دندان چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین کامپوزیت دندان دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر کامپوزیت‌ها متمایز می‌کند. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، استحکام و مقاومت کامپوزیت است. کامپوزیت‌هایی با ترکیبات سیلیکات کلسیم استحکام بسیار بالایی دارند. برای انتخاب کامپوزیت ویژگی‌های دیگری نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال قابلیت فرمدهی مناسب کامپوزیت بسیار مهم است تا بتواند به راحتی بر روی دندان‌ها قرار گیرد. کامپوزیت خوب بعد از مدت زمان کوتاهی که از تاباندن نور لایتکیور بر روی دندان می‌گذرد به خوبی سفت می‌شود.

بهترین کامپوزیت دندان برای بیمار کامپوزیتی است که فرد به متریال سازنده آن حساسیت نداشته باشد. ظاهر طبیعی کامپوزیت نیز بسیار مهم است به شکلی که بعد از قرار دادن کامپوزیت ظاهر دهان و دندان بیمار غیر طبیعی جلوه نکند. قیمت مناسب و به صرفه نیز در کنار کیفیت و استحکام بالا برای انتخاب بهترین کامپوزیت، بسیار حائز اهمیت است.    

مقاومت در برابر سایش و دارا بودن از قابلیت پولیش نیز از ویژگی‌های یک کامپوزیت خوب است. همیشه بهترین کامپوزیت از بهترین نوع برند انتخاب می‌شود. زیرا بهترین برند تمامی ویژگی‌های یک کامپوزیت خوب را پوشش می‌دهد.

نتیجه گیری

بهترین کامپوزیت دندان کامپوزیتی است که بتوان تمام ویژگی‌های گفته شده را به خوبی پوشش دهد. همان‌طور که گفته شد بهترین برند کامپوزیت قابلیت پوشش‌دهی تمامی ویژگی‌های گفته شده را دارد. در این میان کامپوزیت دندان برند آلمانی در زعفرانیه توسط بهترین متخصص دندانپزشکی، دکتر حسین بهمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برند از بهترین برندهای کامپوزیتی است که می‌تواند کیفیتی بالا و لبخندی زیبا و ماندگار را به شما عزیزان هدیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس