پر كردن دندان

محتوای جدول

پر كردن دندان يكی از روش های درمانی در مواقعی است كه دندان دچار پوسيدگی می شود؛ در واقع پس از عكس برداری از دندان اگر مشخص شود كه پالپ يا همان مغز دندان كه بافت نرم دندان محسوب می شود دچار آسيب ديدگی شده متخصص اقدام به تراشيدن و پر كردن دندان می كند. اگر بخواهيم نگاهی به اين روند داشته باشيم بايد گفت كه با فعاليت های مداوم باكتری ها به مرور زمان دندان دچار آسيب می شود و اگر در اسرع وقت اين روند آسيب زا متوقف نشود با گستردگی فعاليت باكتری ها دندان دچار پوسيدگی می شود كه در اين شرايط توصيه می شود تا قسمت پوسيده دندان تراشيده و پر شود. اين روند بسيار شايع است و ممكن است هر فردی با هر شرايطی را درگير كند لذا لازم دانستيم تا در اين مقاله در خصوص پر كردن دندان ها مواردی را بيان كنيم و به توضيحی اجمالی پيرامون اين روند بپردازيم.

پر كردن دندان

همان طور كه گفته شد فعاليت های مداوم باكتری ها و پلاک های دندان منجر به پوسيدگی دندان می شود كه حتما بايد اين قسمت پوسيده تراشيده و ترميم شود. پوسيدگی دندان ها ارتباط چندان زيادی به سن ندارد و در هر سنی ممكن است فرد با اين پديده مواجه شود. تنها راه پيشگيری از اين وضعيت هم رعايت بهداشت دهان و دندان و مراجعات دوره ای به دندان پزشک است.

يكی از سوالات اساسی در اين خصوص اين است كه اصلا چرا بايد اقدام به پر كردن دندان كرد كه در پاسخ به اين پرسش بايد گفت وقتی پالپ دندان آسيب می بيند، دندان دچار پوسيدگی می شود كه حتما لازم است اين قسمت پوسيده برداشته شود چرا كه می تواند باعث آسيب بيشتر به دندان شود لذا قسمت پوسيده دندان تراشيده می شود و به جای آن از مواد مخصوصی جهت پر كردن استفاده می كنند. در خصوص زمان باقی ماندن اين مواد هم بايد گفت كه ابتدا دندان پر می شود و اگر اين مواد حساسيتی ايجاد كرد يا به هر دليلی خالی شد در مرحله بعدی با موادی پر می شود كه مدت زمان آن دائمی است و به راحتی خالی نمی شود.

پركردن دندان
پر كردن دندان

در مورد موادی هم كه برای دندان ها استفاده می شود بايد گفت كه نوع مواد در همه دندان ها يكسان نيست بلكه موادی كه برای پر كردن دندان های آسياب استفاده می شود مستحكم تر است به دليل اينكه اين دندان ها فشار بيشتری را تحمل می كنند به همين دليل موادی هم كه برای پر كردن استفاده می شود بايد دارای استحكام بيشتری باشد. همچنين در خصوص رنگ مواد هم بايد گفت كه می توان برای پر كردن دندان های آسياب از موادی با رنگ تيره استفاده كرد اما در مورد دندان های جلو نمی توان چنين اقدامی را انجام داد و مواد پر كننده بايد رنگ روشن و سفيد داشته باشد چرا كه اين دندان ها در معرض ديد قرار دارند و اگر با رنگ تيره پر شوند تاثير بسيار بدی بر روی زيبايی و طرح لبخند فرد دارند.

  • علاوه بر آن چه گفته شد پوسيدگی دندان عوارض ديگری هم به دنبال دارد كه شامل :
  • درد خفيف تا شديد دندان به ويژه حين جويدن مواد غذايی
  • متورم شدن لثه در اطراف دندانی كه پوسيده شده
  • بروز عفونت
  • تيره شدن دندان
  • و…

در خصوص علائم پوسيدگی دندان هم بايد گفت كه مهم ترين علامت اين اتفاق درد است؛ در واقع اگر حين خوردن يا نوشيدن مواد خوراكی احساس درد كرديد بهتر است به دندانپزشک جهت بررسی و معاينه مراجعه كنيد. البته خورد نوشيدنی های سرد و گرم معمولا اين احساس درد را ايجاد می كند. به هيچ وجه درد دندان را چه در مواقعی كه ناشی از استفاد از خوراكی است و چه در زمانی كه در حالت عادی بروز می كند ناديده نگيريد چرا كه ممكن است اين درد هر روز عميق تر و شديدتر شود چرا كه ممكن است دامنه آسيب گسترش يابد كه در اين حالت ترميم دندان پيچيده تر و سخت تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس