پلاک دندان

محتوای جدول

پلاک دندان يا بيوفيلم از جمله عواملی هستند كه اگر با روش های صحيح مديريت و از بين برده نشوند می توانند مشكلات گوناگونی از جمله پوسيدگی دندان را ايجاد كنند. بيوفيلم از جمله معضلاتی است كه همه انسان ها با آن سر و كار دارند و مختص به گروه خاصی نيست لذا با توجه به اين امر تصميم گرفتيم در اين مقاله به موضوع پلاک های دندان بپردازيم و روش های صحيح مقابله با آن را بيان كنيم.

پلاک دندان

پلاک دندان به لايه ای نازک و البته چسبناک گفته می شود كه حاوی ميليون ها باكتری است. اين لايه هر روزه به سطح دندان ها چسبيده می شود كه بايد هر روز آن را پاک كرد. اگر بهداشت دهان و دندان ناديده گرفته شود اين لايه ضخيم تر می شود به طوری كه به راحتی با چشم ديده می شود.

اين پلاک ها به مرور زمان مواد معدنی كه در بزاق وجود دارد كه و تبديل به يک ماده زرد رنگ می شوند در چنين شرايطی به آن ها تارتار گفته می شود. تارتارها معمولا در امتداد لثه و بين لثه و دندان و همچنين پشت دندان ايجاد می شوند و تفاوتی كه با پلاک دارند اين است كه پلاک را به راحتی می توان از بين برد اما از بين بردن تارتارها نياز به مراجعه به دندانپزشک دارد.

اگر بخواهيم به اين موضوع بپردازيم كه چه عاملی باعث به وجود آمدن پلاک می شود بايد گفت كه وقتی فرد از خوراكی و آشاميدنی استفاده می كند بخش زيادی مواد غذايی و ميكرو ارگانيسم وارد دهان می شود كه بخشی از آن ها در دهان باقی‌ می ماند. همين عامل باعث تشكيل پلاک می شود كه بايد به صورت روزانه تمييز شود و از بين برده شود.

همان طور كه قبلا هم اشاره شد پلاک باعث پوسيدگی دندان ها می شود كه اين پوسيدگی صرفا در سطح دندان باقی نمی ماند و گاهی ممكن است در زير لثه پوسيدگی ايجاد شود. در خصوص تشخيص پلاک هم بايد گفت كه پلاک ها معمولا بی رنگ و يا به رنگ زرد كمرنگ هستند لذا به راحتی قابل تشخيص نيستند و برای تشخيص حتما لازم است به دندانپزشک مراجعه شود.

پلاک دندان
پلاک دندان

برای پيشگيری و درمان هم لازم است تا به صورت مرتب بهداشت دهان و دندان رعايت شود به طوری كه حتما روزی دوبار مسواک بزنيد و حتما از نخ دندان استفاده كنيد. در اين جا لازم است اشاره شود كه بايد به صورت اصولی مسواک زد و حتما از خمير دندان مناسب استفاده كرد. همچنين استفاده از موادی مانند جوش شيرين هم در از بين بردن اين پلاک ها موثر است اما بايد به خاطر داشت كه نبايد به صورت بی رويه مورد استفاده قرار بگيرد. همچنين بايد گفت كه نمک هم تاثير زيادی بر از بين رفتن پلاک ها دارد به همين جهت می توان به جای خمير دندان از نمک استفاده كرد. گاهی ممكن است پلاک ها به حدی افزايش پيدا كرده باشند كه با اين اقدامات نتوان آن ها را از بين برد. در جنين شرايطی بايد به دندانپزشک مراجعه كرد تا با جرم گيری اين پلاک ها را از بين ببرد در غير اين صورت باعث بروز مشكلات حادی از جمله پوسيدگی دندان ها می شود.

در هرحال بهتر است با مديريت صحيح پلاک ها اجازه سفت شدن و رشد سريع آن ها را بگيرد. در خصوص مديريت پلاک ها هم بايد چند كار را انجام دهيد كه شامل :

  • رعايت بهداشت دهان و دندان
  • استفاده حداقلی از خوراكی هایی كه دارای قند و كربوهيدرات هستند
  • همچنين مراجعه منظم به دندانپزشک

اگر اين اقدامات صورت نگيرد پلاک ها تبديل به تارتار می شوند و به مرور زمان باعث التهاب لثه، ايجاد حفره روی دندان، پوسيدگی دندان، شكستن و يا افتادن دندان، ساييدگی و فرسايش دندان، آسيب به بافت لثه و.. می شوند. بنابراين حتما لازم است تا مديديريت پلاک ها را جدی بگيريد و با انجام اقدامات لازم اجازه بروزه مشكلات حادتر را ندهيد. در غير اين صورت قطعا شرايط بسيار بدی برای دندان ها ايجاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان