پيوند لثه

محتوای جدول

بيماری های مربوط به لثه از جمله بيماری های نسبتا فراگير در دندانپزشكی محسوب می شود و افراد متعددی تحت تاثير اين بيماری ها قرار می گيرند. يكی از مواردی كه در مورد لثه ها مطرح است بحث پيوند لثه است كه در اين يادداشت به طور مفصل در خصوص آن توضيح می دهيم تا ببيينم اصلا پيوند لثه چيست و در چه مواقعی نياز به اين عمل وجود دارد.

پيوند لثه

پيوند لثه نوعی عمل جراحی است كه برای ترميم لثه ای كه دچار پسروی شده انجام می شود. اين عمل چندان پيچيده نيست و در مدت زمان كوتاهی توسط متخصص لثه يا پريودنتيست انجام می شود. در واقع بايد گفت كه لثه ها نوعی بافت هستند كه اين بافت روی ريشه دندان را پوشانده و اطراف دندان ها را احاطه كرده است. در حالت عادی بين دندان و لثه خطی قرار دارد كه به آن خط لثه گفته می شود، زمانی كه اين خط بالاتر از حد معمول و عادی باشد گفته می شود كه لثه تحليل رفته و يا پسروی كرده است.

نكته ای كه در خصوص پسروی لثه مطرح است، پسروی لثه به مرور زمان است كه اين فرايند با سرعت خيلی كمی انجام می شود لذا بسياری از افراد اساسا متوجه اين پسروی نمی شوند تا زمانی كه وضعيت به مرحله بحران می رسد. اين پسروی و تحليل رفتن آسيب هايی به دنبال دارد از جمله آشكار شدن ريشه دندان، لق شدن و يا افتادن دندان ها. در برخی موارد پيوند لثه به جهت زيبايی و اصلاح طرح لبخند صورت می گيرد لذا اين امر باعث شده تا بسياری از افراد اين عمل را صرفا يک عمل زيبايی بدانند در حالی كه در بيشتر موارد اين جراحی و پيوند جنبه ترميمی و درمانی دارد چرا كه تحليل رفتن لثه ها تبعات منفی به دنبال دارد.

"نمايی

روش های پيوند لثه

پيوند لثه با روش های مختلفی صورت می گيرد كه انتخاب روش بستگی به شرايط لثه و ميزان تحليل رفتگی آن دارد كه تشخيص ميزان پسروی و به كارگيری روش مناسب ترميم آن بستگی به نظر متخصص دارد. يكی از مواردی كه معمولا برای انتخاب روش پيوند مطرح است بحث ميزان درد است؛ معمولا افراد اين موضوع مطرح می كنند كه از روشی استفاده شود كه درد كمتری دارد، در اين خصوص بايد گفت كه متخصص برای جراحی از بی حسی موضعی استفاده می كند لذا بيمار هيچ دردی را در حين عمل تجربه نمی كند.

پيوند لثه با سه روش صورت می گيرد كه اين سه روش شامل :

پيوند بافت همبند : در اين روش متخصص بخشی از بافت سقف دهان را برش می دهد سپس بافت زير آن را بر می دارد و به قسمتی از لثه كه تحليل رفته است اضافه می كند يا به نوعی پيوند می زند. به قسمتی از بافت سقف دهان كه برش داده می شود فلپ گفته می شود.

پيوند لثه آزاد :‌ پيوند لثه آزاد زمانی صورت می گيرد كه فرد دارای لثه های نازكی است و برای افزايش ضخامت لثه نياز به بافت اضافی دارد. در اين روش متخصص بافت را مستقيما از لايه بالايی سقف دهان جدا می كند و آن را به لثه نازک اضافه می كند.

پيوند لترال : در پيوند لترال كه به پيوند پديكل هم مشهور است به جای برداشت گرافت از سقف دهان قسمت مجاور لثه پسروی كرده برش می خورد و بخشی از آن به قسمت تحليل رفته اضافه می شود. اين روش زمانی استفاده می شود كه بافت لثه در مجاورت قسمت تحليل رفته وضعيت مناسبی داشته باشد.

پيشگيری از پسروی لثه

در خصوص اينكه چگونه می توان از تحليل لثه ها جلوگيری كرد بايد گفت كه مهم ترين عامل بهداشت دهان و دندان است. در واقع با رعايت بهداشت دهان و دندان و مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت چک كلی وضعيت دندان ها می توان از اين پسروی لثه جلوگيری كرد و يا در صورت بروز اين پديده اجازه پيشروی نداد و در همان مراحل اول اين وضعيت را به وسيله عمل ليفت لثه درمان كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس