چند روش خانگی برای کاهش درد ارتودنسی ثابت

چند روش خانگی برای کاهش درد ارتودنسی ثابت

محتوای جدول

با این روش‌ها درد ارتودنسی کاهش دهید

آیا راهی برای کاهش درد ارتودنسی ثابت در منزل می‌شناسید؟سیم‌کشی دندان‌ها باعث ایجاد درد در دندان می‌شود اما خوشبختانه این درد بعد از چند روز تا چند هفته از بین می‌رود. به دلیل وجود زخم در دهان و احساس ناراحتی هنگام برخورد براکت با لب و دندان وجود این درد طبیعی است. روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان درد ارتودنسی را در منزل کاهش داد.‌در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا با روش‌های کاهش درد ارتودنسی ثابت بیشتر آشنا شوید.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی بسته به آستانه تحمل درد افراد درجات متفاوتی دارد. درواقع بعضی از افراد آن را بسیار دشوار می‌دانند و عده‌ای معتقدند مشکل خاصی ندارد. همچنین شدت درد بین خانم‌ها و آقایان متفاوت است.‌ استرس و سن هم جزو عوامل تاثیرگذار روی میزان احساس درد هستند. برخی افراد برای داشتن لبخندی زیبا لازم است ارتودنسی انجام دهند. سیم‌کشی دندان یک سرمایه‌گذاری مطمئن روی زیبایی است اگرچه ممکن است با سختی و درد همراه باشد. درد ارتودنسی و تنظیمات بعد از آن موقتی هستند اما لازم است راه‌های کاهش درد را بدانید و از آن‌ها در منزل استفاده کنید.

چند روش خانگی برای کاهش درد ارتودنسی ثابت

برای کاهش درد ارتودنسی ثابت چند روش خانگی را در ادامه بیان می‌کنیم:

استفاده از مسکن

یکی از روش‌های رایج و متداول برای کاهش درد ارتودنسی ثابت استفاده از داروهای مسکن است. حتما قبل از مصرف هر نوع دارویی با دندانپزشک خود در ارتباط باشید و میزان مصرف دارو را بر اساس سن و شرایط جسمی بررسی کنید.‌

جویدن آدامس

استفاده از آدامس می‌تواند تا حدودی به کاهش درد کمک کند اما با جویدن آدامس امکان شل شدن سیم‌های ارتودنسی وجود دارد.

خوردن غذاهای نرم

خوردن غذاها و خوراکی‌هایی مانند پوره، ژله، پاستا و سوپ می‌تواند به کاهش درد کمک کند. بعد از تنظیم سیم کشی‌‌ها، دندان و لثه دچار حساسیت زیادی می‌شوند، به همین دلیل بهتر است خوراکی‌های سخت و سفت استفاده نشود.

کاهش درد ارتودنسی ثابت
کاهش درد ارتودنسی ثابت

استفاده از دهانشویه

بافت‌های نرم موجود در دهان ممکن است در اثر سیم‌کشی دچار آسیب و زخم شوند، می‌توانید جهت کاهش درد  نواحی زخم شده از بی‌حس کننده‌های موضعی و دهان شویه‌ها استفاده کنید.‌

قرقره کردن آب نمک

قرقره کردن آب نمک برای بهبود زخم‌های ایجاد شده در اثر سیم کشی موثر است و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

کمپرس سرد

  استفاده از یک کیسه یخ به عنوان کمپرس روی دندان‌ها و نواحی دردناک باعث کاهش درد و ناراحتی می‌شود‌. همچنین غذاهای سرد یا بستنی باعث کاهش تورم و درد دندان و لثه می‌شود.

ماساژ دندان لثه‌ها

در صورت ورم لثه‌ها و احساس درد در این نواحی می‌توانید با استفاده از انگشت لثه‌ها را ماساژ دهید. ماساژ سیم کشی‌ها را راحت‌تر و باعث کاهش ورم این نواحی می‌شود‌.

استفاده از  دندان‌گیر

حلقه‌های دندان‌گیر که برای کودکان استفاده می‌شوند می‌تواند به کاهش درد سیم کشی دندان کمک زیادی بکند. این دندان‌گیرها در صورتی که یخ زده باشند بهتر اثر می‌کنند‌.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی روی سیم‌کشی ها قرار می‌گیرد تا از درد و ناراحتی لب‌ها، لپ و لثه‌ها کم‌تر شود.

بی‌حسی موضعی

با استفاده از بی‌حسی موضعی که در داروخانه‌ها بدون نسخه وجود دارد می‌توانید تا حد زیادی درد ناشی از ارتودنسی را کاهش دهید.

پد گرمایشی

پد گرمایشی برای کاهش درد فک استفاده می‌شود. استفاده از این پد در طول روز باعث بهبود دردهای ناشی از ارتودنسی می‌شود.

نتیجه گیری

درد ارتودنسی ممکن است برای بعضی از افراد بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد. کاهش درد ارتودنسی ثابت با استفاده از روش‌های خانگی امکان‌پذیر است. به کار بردن این روش‌ها تا حد زیادی درد ناشی از سیم‌کشی دندان و آسیب‌های احتمالی لثه‌ها و بافت‌های نرم دهان را کاهش می‌دهد. دکتر حسین بهمنی یکی از متخصصین توانمند در حوزه ارتودنسی دندان هستند که به شما کمک می‌کنند درد ناشی از ارتودنسی را به راحتی در منزل کاهش دهید. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس