چه غذاهایی نباید با روکش سرامیکی خورد؟

چه غذاهایی نباید با روکش سرامیکی خورد؟

محتوای جدول

اگر روکش سرامیکی دارید این غذاها را نخورید

روکش سرامیکی در واقع یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود طرح لبخند و پنهان کردن عیوب دندانی نظیر ترک‌ها و لکه‌های دندانی است. این روکش‌ها پوسته‌هایی نازک هستند که به سطح جلویی دندان‌ها می‌چسبند و باعث بهبود لبخند افراد می‌شوند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مراقبت از روکش دندان به آن توجه کرد، تغذیه است. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با انواع غذاهایی که با وجود روکش سرامیکی نمی‌توانید مصرف کنید، آشنا می‌کنیم، با ما همراه باشید.

تعریف کلی روکش دندان

روکش سرامیکی مانند کلاهی بر روی دندان جای می‌گیرد و باعث حفظ ظاهر و کارکرد دندان آسیب دیده می‌شود. در این روش درمانی، ابتدا یک روکش موقت توسط دندانپزشک بر روی دندان قرار می‌گیرد و بعد از آماده شدن روکش دائم توسط آزمایشگاه، این روکش جایگزین روکش موقت خواهد شد. هنگام استفاده از روکش دندانی باید از مصرف برای مواد غذایی ممنوعه پرهیز کرد.

مراقبت از روکش دندان

روکش سرامیکی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای جهت افزایش طول عمر دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این مراقبت‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • سعی کنید حداقل تا نیم ساعت بعد از روکش کردن دندان از خوردن هر نوع غذا اجتناب شود.
  • از مصرف مواد خوراکی رنگی نظیر شکلات و قهوه و … اجتناب کنید، زیرا ممکن است رنگ روکش در ساعات اولیه تغییر کند.
  • به آهستگی و با دقت نخ دندان بکشید زیرا ممکن است نخ دندان به روکش گیر کرده و باعث کنده شدن آن شود.
  • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به طور مرتب از مسواک و دهانشویه استفاده کنید، زیرا رعایت بهداشت دهان و دندان سبب افزایش طول عمر روکش‌های دندانی می‌شود.
غذا و روکش سرامیکی
غذا و روکش سرامیکی

مواد غذایی ممنوعه برای روکش دندان

روکش سرامیکی برای افزایش دوام و طول عمر به مراقبت‌هایی از جمله پرهیز از مصرف برخی مواد خوراکی نیاز دارد. سعی کنید با طرفی که روکش شده کم‌تر مواد غذایی را بجوید. همچنین از جویدن آجیل و سبزیجات سفت مانند هویچ و … و خوراکی‌های سخت با سمتی که روکش شده است پرهیز کنید. تا حد امکان دسرها، تافی‌ها و مواد چسبنده مانند آدامس و … را نخورید.

مواد غذایی گرم

روکش سرامیکی برای افزایش ماندگاری و دوام خود به پرهیز از خوردن مواد غذایی داغ نیز نیاز دارد. مواد خوراکی مانند قهوه، سوپ یا نوشیدنی‌های گرم باعث آسیب به روکش دندان می‌شوند. حتی ممکن باعث ایجاد درد و ناراحتی در بیمار نیز شوند. برخی از بیماران تا مدتی پس از درمان ممکن است دچار حساسیت‌های متوسط تا شدید دندانی به دمای مواد غذایی باشند. در صورت ادامه‌ درد باید بیمار توسط دندانپزشک معاینه و در صورت لزوم روکش دندان بیمار اصلاح شود.

مواد غذایی سرد

مواد غذایی با دمای سرد نیز برای روکش سرامیکی دندان بسیار مضر هستند. برای پیشگیری از بروز هرگونه درد دندانی بعد از روکش کردن دندان، بهتر است تا مدتی بستنی و دسرهای سرد میل نکنید. این مواد باعث تحریک و ایجاد حساسیت دندانی می‌شود. در صورتی که دندان‌هایی حساس دارید می‌توانید با تجویز پزشک از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.

مواد غذایی شیرین

دندان در زیر روکش سرامیکی نیز مستعد پوسیدگی خواهد بود، به همین دلیل تا حد امکان از مصرف مواد غذایی شیرین پرهیز کنید و حتما پس از مصرف مواد غذایی مخصوصا مواد غذایی شیرین، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

نتیجه گیری

روکش سرامیکی پس از نصب، به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. نحوه مصرف غذا و فشار به دندان‌ها مخصوصا در روزهای ابتدایی که روکش انجام داده‌اید، بسیار اهمیت دارد. در چنین مواردی حتما از دستورات و توصیه‌های دندانپزشک خود تبعیت کنید. در این صورت از مزایای روکش دندان بهره‌مند و دندانی زیبا و مستحکم خواهید داشت. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که انجام مراقبت‌های لازم بعد از روکش کردن دندان، سبب افزایش طول عمر دندان‌ها خواهد شد.

دکتر حسین بهمنی بهترین متخصص دندانپزشکی در تهران، تمامی خدمات دندانپزشکی نظیر روکش دندان را با بهترین و به روزترین امکانات برای شما عزیزان انجام می‌دهند. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان