کف بندی دندان چیست؟

کف بندی دندان چیست؟

محتوای جدول

با کف بندی دندان آشنا شوید.

کف بندی دندان به چه معنا است؟ و چه زمانی کاربرد دارد؟ اگر وضعیت خرابی دندان شما به حدی باشد که دیگر امکان پر کردن آن وجود نداشته باشد، حساسیت به سرما و گرما در عصب و لثه شما زیاد می‌شود و تنها راه چاره کف‌بندی آن‌ها است. با این روش دیگر خیال شما از درد‌های ناشی از حساسیت به سرما و گرما راحت خواهد شد.

این متد جدید دندانپزشکی توسط بهترین متخصص دندانپزشکی دکتر حسین بهمنی با بروزترین امکانات و تجهیزات دندانپزشکی برای شما انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کف‌بندی و آشنایی با کاربردهای آن با ما همراه باشید.

کف بندی دندان چیست؟

کف‌ بندی دندان به عنوان یکی از بهترین فرآیند‌های دندانپزشکی شناخته می‌شود. این روش برای از بین بردن حساسیت زیاد به سرما و گرما در عمق دندان خراب، استفاده می‌شود. کف‌بندی را با نام بیس و راینر نیز می‌شناسند. در یک تعریف کلی استفاده از مواد عایق مانند، در زیر دندان را که به منظور از بین بردن حساسیت به سرما و گرما در دندان به کار می‌رود را کف‌ بندی دندان می‌گویند.

مهم‌ترین ویژگی این مواد ترمیمی عایق بودن آن‌ها است. معمولا در مواقعی که عمق پوسیدگی بسیار زیاد باشد به طوری که حفره ایجاد شده در دندان به نزدیکی عصب رسیده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر طبق روال کار دندانپزشک قبل از پر کردن درون حفره توسط مواد ترمیمی، کف حفره و سطح پایینی خرابی دندان را به وسیله مواد کف‌بندی می‌پوشاند. مواد کف‌بندی شامل لاینر، بیس و وارلیش است. این لایه محافظتی از دندان در مقابل عواملی مانند نیرو، سرما و گرما به خوبی محافظت می‌کند.

انواع مواد ترمیم دندان

کف‌ بندی دندان با دو دسته مواد همرنگ و غیر‌همرنگ انجام می‌شود. مواد همرنگ شامل کامپوزیت و گلاس آیونومر‌ها و مواد غیر همرنگ نیز شامل موادی مانند آمالگام است که از کامپوزیت زیباتر و به عقیده برخی افراد مستحکم‌تر است.

انتخاب نوع مواد ترمیمی مورد استفاده به عوامل متعددی وابسته است. علاوه بر این تجربه و مهارت دندانپزشک نیز در اجرای یک کف دندان مناسب با حجم درست بسیار مهم است. اگر حجم مواد کف‌بندی کم باشد تاثیرپذیری نخواهد داشت و در صورت مصرف حجم زیادی فضای درون دندانی کاهش پیدا خواهد کرد و این امر سبب خواهد شد مواد پر کننده دندان به خوبی درون دندان جای نگیرند در نتیجه شکننده شوند.

کف بندی دندان
کف بندی دندان

کاربرد کف بندی یا بیس و لاینر

کف بندی دندان توسط دو ماده اصلی بیس و لاینر انجام می‌شود. زمانی که این دو ماده در کف دندان به کار می‌روند، دندانپزشک برای ترمیم دندان مواد ترمیمی مانند کامپوزیت و آمالگام را بر روی مواد کف بندی اجرا می‌کند. بیس و لاینر از نظر ساختار و کاربرد با هم تفاوت‌هایی دارند.

لاینر

لاینر‌ها یا همان دایکال، عمدتا از هیدروکسی کلسیم تشکیل می‌شوند و لایه‌ای نازک از موادی که در سطح پایین دندان قرار می‌گیرند، هستند. وظیفه این لایه محافظت از دندان در مقابل مواد ترمیمی، سرما،گرما، مایعات درون دهان و موارد خارجی است.

بیس

بیس از لاینر ضخیم‌تر است و بیشتر به صورت پودری و مایع وجود دارد. ترکیب یکنواختی از پودر و مایع، حالتی خمیری و بتونه‌ای شکل به خود گرفته و با ضخامتی بیشتر از لاینر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیس به عنوان یک ضربه گیر عمل می‌کند و نیرو‌های وارده به دندان را کنترل می‌کند.

هزینه کف بندی دندان

کف بندی دندان با توجه به شرایط، میزان خرابی دندان و نوع مواد مورد استفاده دارای هزینه‌های متفاوتی خواهد بود. این تفاوت قیمت تنها بعد از معاینه توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود.

مراحل کف بندی دندان

کف بندی دندان به طور معمول دارای مراحل زیر است:

  • آماده‌سازی سطح حفره دندان
  • تعیین نوع لاینر و تهیه ترکیب مناسبی از آن
  •  لاینر در داخل حفره دندان با حجم و مقدار مناسب قرار داده شود.
  • ترکیب کردن دقیق و یکنواخت پودر و مایع بیس
  • بیس آماده با ضخامتی حداقل یک میلی‌متری قرار داده شود.

نتیجه گیری

کف بندی دندان یک فرآیند دقیق و حساس است و انجام صحیح و درست آن، نیاز به مهارت و تخصص کافی در این زمینه دارد. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران دکتر بهمنی، تمامی امور درمانی و زیبایی دندان‌های خود از جمله کف‌بندی را زیر نظر بهترین متخصص دندانپزشکی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان