کورتاژ لثه به چه معناست؟

کورتاژ لثه به چه معناست؟

محتوای جدول

تحلیل لثه را با این روش درمان کنید.

کورتاژ لثه چیست؟ و چه زمانی انجام آن ضرورت پیدا می‌کند؟ لثه نیز مانند سایر اعضای بدن نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. اگر مراقبت درستی از لثه صورت نگیرد بیماری‌هایی گریبان‌گیر آن خواهد شد که در صورت عدم پیگیری و رسیدگی ممکن است منجر به بیماری در سایر نواحی دهان شود.

دکتر حسین بهمنی بهترین متخصص دندانپزشکی در کلینیک مجهز و پیشرفته خود آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در خصوص انواع بیماری‌های دهان و دندان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کورتاژ لثه و راه‌های پیشگیری از آن تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

کورتاژ لثه به چه معناست؟

کورتاژ لثه در واقع به معنای برداشتن تراش دیوارهای لثه‌ای دندان است که در آن بافت‌های تحلیل شده و بیمار جداسازی می‌شوند. عفونت‌های اطراف لثه به مرور زمان منجر به آسیب شدید به لثه و نواحی اطراف آن می‌شوند. با توجه به وخامت بیماری لثه انواع مختلفی از کورتاژ قابلیت اجرا دارند.

انواع کورتاژ لثه

این روش به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • کورتاژ لثه‌ای
 • کورتاژ زیر لثه‌ای

نوع لثه‌ای به از بین بردن التهاب و تورم دیواره لثه می‌پردازد اما کورتاژ زیر لثه‌ای به بخش‌های ریشه‌ای و متصل‌کننده لثه پرداخته و باعث جدا شدن بافت از لبه استخوان می‌شود. زمانی که به طور ریشه‌ای پاکسازی لثه انجام شود دیگر تجمعی از باکتری وجود نخواهد داشت و به مرور زمان بافت مشکل‌زا در دیواره‌ درونی لثه بدون نیاز به از بین بردن بافت جوانه‌ای آن رفع خواهد شد. برای بازسازی لثه با کورتاژ غالبا به زمانی بین 2 تا 7 روز احتیاج است تا به واسطه بهداشت مرتب و اصولی به وسیله بیمار، لثه به شکل اولیه خود بر‌گردد و لبه آن با دندان همسان شود.

فواید کورتاژ لثه

کورتاژ لثه دارای فواید و مزایای زیادی است. این فواید به شرح زیر هستند:

 • این نوع از جراحی‌های لثه به‌ نسبت سایر عمل‌های انجام شده بر روی لثه، به وقت و زمان زیادی نیاز ندارد و به سرعت قابل انجام است.
 • سختی این عمل بسیار کم‌تر از سایر روش‌های جراحی است.
 • این عمل سبب صرفه‌جویی در وقت بیمار و پزشک می‌شود.
 • کیفیت انجام این عمل بسیار بالا است.
 • بیمار در این عمل اضطراب و نگرانی بسیار کمی را تجربه خواهد کرد. در بعضی مواقع ممکن است بیمار نیاز به بیهوشی داشته باشد ولی عمدتا این عمل با یک بی‌حسی موضعی قابل انجام است.
کورتاژ لثه
کورتاژ لثه

روش‌های جلوگیری از بیماری لثه

این روش یک روش درمانی است که در صورت مراقبت صحیح از دهان و دندان خود دیگر نیازمند انجام آن نخواهید شد. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های  لثه به نکات زیر توجه کنید:

 1. سعی کنید همیشه بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و دهان خود را مرتب بشورید.
 2. تا حد امکان از مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند پرهیز کنید.
 3. سعی کنید مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید و چکاب دندان‌های خود را انجام دهید.
 4. اگر این امکان را ندارید که بعد از هر وعده غذایی از مسواک استفاده کنید می‌توانید از آدامس‌های بدون قند استفاده کرده و دهان خود را مرتب به وسیله آب شستشو دهید.
 5. با مشاهده اولین علائم بیماری لثه به پزشک مراجعه کنید تا بتوان از ابتلا به بیماری‌های وخیم‌تر جلوگیری کرد.
 6. از غذا‌های ترد و سالم به عنوان میان‌ وعده استفاده کنید.
 7. تکنیک‌های کاربردی که منجر به سلامت یبیشتر دندان‌ها می‌شود را از دندانپزشک خود بیاموزید.

نتیجه‌گیری

کورتاژ لثه نیز مانند سایر عمل‌ها و اقدامات پزشکی باید توسط یک متخصص ماهر و با تجربه انجام شود. چرا که کیفیت کار دندانپزشک در نتیجه نهایی بسیار مؤثر خواهد بود. شما می‌توانید تمام مراقبت‌ها و عمل‌های مورد نیاز دندان خود را زیر نظر یک دندانپزشک خوب در زعفرانیه، یعنی دکتر بهمنی انجام دهید و شاهد بازگشت مجدد سلامتی و زیبایی دندان‌های خود باشید. اما در نظر داشته باشید همواره پیشگیری بهتر از درمان است، سعی کنید با مراقبت و رسیدگی بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود، از انجام هرگونه عمل‌‌های درمانی خود را بی‌نیاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان