آبسه دندان چیست علل علائم پیشگیری و درمان

آبسه دندان

محتوای جدول

آبسه دندان بیماری جدی در کمین دندان‌ها

آبسه دندان یک بیماری دردناک دهانی است. پزشکان توصیه می‌کنند که در طول سال حداقل ۲ بار به مراکز دندانپزشکی جهت بررسی و جرم‌گیری مراجعه کنید. در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی با علائم پیشگیری و درمان آن آشنا می‌شویم. در صورتی که علاقه دارید در خصوص آبسه، علائم و روش‌های درمان آن اطلاعاتی کسب نمایید با ما همراه باشید.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان به مجموعه چرکی گفته می‌شود که توسط فرآیند باکتریایی بر روی دندان‌ها ایجاد شده است. در صورت مشاهده این چرک‌ها باید هرچه سریع‌تر به دندانپزشکی مراجعه و دندان مورد نظر را درمان کنید.  این عارضه، در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این عارضه خود به خود برطرف نمی‌شود و برای درمان آن باید به دندانپزشک یا متخصص درمان ریشه مراجعه کرد.

علائم آبسه دندان

خیلی به ندرت امکان دارد که عفونت دندان در بدن پخش شود. اگر شما علائمی همچون احساس درد در قسمت زبان و دهان، ورم صورت و گردن شما بدون علت، داشتن حالت تهوع، تب، گیجی و سردرد عجیب، افتادگی پلک‌ها یا از دست دادن بینایی و در صورتی که مشکل تنفسی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. با این که آبسه دندان احتمال دارد به ندرت عفونتش در بدن پخش شود، باز هم پیشگیر‌ی این عارضه دردناک بهتر از درمان است. پس حتما در سال حداقل ۲ بار به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

راه‌های پیشگیری حفره دندان

برای پیشگیری این عارضه باید راه‌هایی را پیش رو قرار داد. عواملی همچون حداقل در روز ۲ بار مسواک زدن، حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید، مصرف نوشیدنی و خوراکی‌های شیرین را تا حد امکان کم کنید. نقش تغذیه در سلامت دندان‌ بسیار حائز اهمیت است و حداقل در سال دو بار به پزشک خود بابت معاینه و سلامت دندان‌هایتان مراجعه کنید، باعث کاهش عفونت دندان و عارضه آبسه دندان می‌شوند. با این که با انجام موارد بالا شما در حد خیلی زیادی پیشگیری خواهید کرد که به عارضه آبسه دندان مبتلا نشوید، ولی باز هم امکان دارد که این عارضه دردآور سراغ هر شخصی برود.

درمان آبسه دندان

درمان این عارضه کاملا وابسته به نظر پزشک است. نوع درمانی که بیمار از پزشک برای آبسه دندان انتخاب می‌کند به عواملی همچون محل اولیه عفونت، میزان پخش شدن عفونت و  قدرت و واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل آبسه دندان بستگی دارد.

وقتی محل اولیه عفونت دندان خودش را نشان می‌دهد. یک هشدار است که باید خیلی سریع به درمان آن بپردازید و جلو‌ی شیو‌ع عفونت را در بدن بگیرید. ولی اگر به دندانپزشک مراجعه نکنید عوارض زیان‌وار‌ و خطرناکی در پی دارد. این مورد را در نظر بگیرید که سیستم ایمنی بدن هر فردی متفاوت است. زمانی که عفونت دندان در حال پخش شدن در بدن است، نمایش علایم در بدن هر شخص فرق می‌کند. پس حتما در سال حداقل دو ‌مرتبه به پزشک مراجعه کنید.

درمان آبسه
درمان آبسه

اهمیت مسواک و نخ دندان در پیشگیری آبسه دندان

اگر در روز حداقل دو ‌مرتبه به روش صحیح مسواک بزنید، لایه‌ مضر در سطح دندان کاملا از بین می‌رود. حتی از بوی بد دهان جلوگیری می‌کنید. ولی باز هم لایه مضر در سطح و لابه‌لای دندان می‌ماند که با استفاده از نخ دندان حداقل در روز یک‌ مرتبه این لایه ‌ها از بین می‌روند. پس در نظر داشته باشید که شما دو سلاح قدرتمند برای مقابله با عارضه آبسه دندان دارید.

نتیجه‌گیری

در نظر داشته باشید که آبسه دندان به راحتی قابل درمان است. ولی گاهی به خاطر شیوع زیاد عفونت در نقاط بدن و مراجعه نکردن به پزشک عوارض بسیار خطرناکی دارد. حتما به سلامت دندان‌های خود توجه کنید و در سال حداقل ۲ بار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با آبسه و اطلاعات در خصوص آن آشنا نمودیم. در صورتی که به دنبال مابقی درمان‌ها از قبیل عصب کشی دندان، ترمیم و … هستید، می‌توانید به کلینیک دکتر بهمنی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس