آشنایی با درمان ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی دندان ها

محتوای جدول

ارتودنسی دندان ها روشی نوین برای هدیه دادن لبخندی زیبا به شما است.

آیا از نامرتبی دندان‌های خود رنج می‌برید؟ در جمع دوستان علاقه‌ای به قهقهه زدن ندارید؟ در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا شما را با ارتودنسی دندان ها و مراحل آن آشنا کنیم. ارتودنسی دندان یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. این کلمه مرکب از دو واژه لاتین “ارتو” به معنای “راست” و “درست” و “ادرس” یا مشتق آن “دنس” به معنای “دندان” است.

درمان ارتودنسی دندان ها

منظور از ارتودنسی دندان زیبایی از طریق ردیف و مرتب کردن دندان‌ها است‌. این کار با مرتب کردن تمامی دندان‌ها در فک بالا و پایین انجام می‌شود. در نتیجه هر چه سن فرد متقاضی کمتر باشد بهتر است و زمان کمتری خواهد برد. اما این را نیز می‌توان گفت که ارتودنسی دندان ها نسبت به سایر درمان‌ها و خدمات دندانپزشکی طولانی‌تر و زمانبرتر است.

مراحل ارتودنسی دندان ها

تمام افرادی که از ظاهر چیدمان و قرار گرفتن دندان‌های خود رضایت ندارند یا حتی از تراز فک‌هایشان نیز ناراضی هستند. می‌توانند از طریق ارتودنسی تحت درمان قرار گیرند. طبیعتا این کار توسط یک متخصص باید انجام شود. ارتودنسی دندان هم مانند سایر درمان‌های دندانپزشکی نیازمند طی کردن مراحل درمانی است که ما در این مطلب تمام 9 مراحل ارتودنسی دندان را به ترتیب عنوان می‌کنیم.

در رابطه با درمان‌های ارتودنسی باید گفت که تنوع درمان‌ها زیاد است و ممکن در نحوه نصب و مراحل، از شخصی به شخص دیگر کمی متفاوت باشد. اما ما در این مطلب مراحل ارتودنسی دندان ها که بیشتر متداول است و می‌توان گفت به نوعی برای بیشتر بیماران استفاده می‌شوند را بیان می‌کنیم.

مراجعه به ارتودنتیست

نکته جالب و قابل توجه در اولین مرحله درمان ارتودنسی این است که در بیشتر موارد افراد توسط دیگران یا دندانپزشک عمومی به متخصص ارتودنسی ارجاع داده می‌شوند. در صورتی که خود افراد می‌توانند مستقیما به مطب این متخصصان مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.

مشاوره،ارزیابی و معاینه

در این مرحله همانطور که از عنوان آن مشخص است شما متخصص خود را انتخاب کرده‌اید و با مراجعه به مطب، متخصص دندان‌های شما را مورد معاینه و ارزیابی قرار می‌دهد. با شما در مورد بهترین راه‌های درمان صحبت می‌کند و مشاوره می‌دهد.

انتخاب طرح درمان مناسب

با توجه به آنچه گفته شد ارتودنسی دندان ها برای زیبایی استفاده می‌شود. اما روش درمان برای همه بیماران یکسان نیست زیرا تمام افراد یک مشکل خاص و مشابه ندارند. بنابراین درمان همه یکسان نخواهد بود و متناسب با مشکل و شرایط افراد، درمان انتخاب می‌شود.

درمان مشکلات در دهان و دندان

درمان مشکلات احتمالی موجود در دهان و دندان یکی از مراحل مهم درمان ارتودنسی و نسبتا زمانبر است. چنانچه شما هیچ مشکل خاصی نداشته باشید درمان شما می‌تواند بین 6 ماه تا 3 سال زمانبر باشد.

نصب دستگاه‌های ارتودنسی

در این مرحله دستگاه‌های ارتودنسی بر روی دندان‌های شما نصب می‌شوند.

تکمیل مراحل نصب دستگاه‌ها در ارتودنسی دندان ها

در این مرحله سیم را از داخل براکت‌ها رد می‌کنند و مراحل نصب دستگاه‌ها تکمیل می‌شود.

ارتودنسی در کلینیک زیبایی
ارتودنسی در کلینیک زیبایی

آموزش مراقبت از دهان و دندان

بعد از اینکه دستگاه‌های ارتودنسی به صورت کامل روی دندان‌های شما نصب و تنظیم شد. زمان آن می‌رسد که متخصص با شما در رابطه با عملکرد بریس‌ها، نحوه صحیح مدیریت درد، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس و رعایت بهداشت دهان و دندان صحبت می‌کند.

جلسات معاینه مکرر و ضروری

بعد از اتمام مراحل قبل شما باید هر 2 تا 4 هفته به صورت دوره‌ای و منظم به مطب متخصص خود مراجعه کنید.

پایان دوره درمان و لبخند زیبا

در آخرین مرحله از مراحل درمان متخصص بعد از معاینه و اطمینان پیدا کردن از منظم شدن دندان‌ها دستگاه‌ها را در یک جلسه برمی‌دارد.

جمع‌بندی

اغلب افرادی که دارای دندان‌های نامرتب هستند به دنبال درمان آن می‌گردند. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با این روش یعنی ارتودنسی دندان ها آشنا نمودیم. در صورتی که به دنبال درمان هستید می‌توانید با کلینیک دکتر بهمنی بهترین دندانپزشک منطقه 1 تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس