آیا به بیهوشی در دندانپزشکی نیاز است

بیهوشی دندانپزشکی

محتوای جدول

آیا به بیهوشی در دندانپزشکی نیاز است؟ برای پاسخ با ما همراه باشید

بسیاری از افراد مخصوصا کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشکی دچار ترس و استرس می­‌شوند. اگر میزان استرس به حدی باشد که دندانپزشک نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، دندانپزشک از انواع بیهوشی در دندانپزشکی استفاده می­‌کند.

شما عزیزان نیز اگر از دندانپزشکی ترس دارید یا صاحب فرزندی هستید که از دندانپزشکی هراس دارد و برای مراقبت از دندان­‌هایش به دنبال یک کلینیک دندانپزشکی زیبایی در شمال تهران هستید برای شما یک پیشنهاد عالی داریم. کلینیک دندانپزشکی دکتر حسین بهمنی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است. اگر شما یا کودکتان از دندانپزشکی ترس دارید و ترجیح می‌­دهید که دندانپزشکی با بیهوشی برای شما انجام شود این مطلب را از دست ندهید.

انواع بیهوشی در دندانپزشکی

بیهوشی در دندانپزشکی انواع مختلفی دارد که می­‌توان از هر یک از آن­‌ها طبق نظر پزشک استفاده کرد. رایج‌ترین انواع بیهوشی در دندانپزشکی عبارتند از:

بی­‌حس کننده­‌های موضعی

این بی­‌حس کننده­‌ها برای بی­‌حس کردن بخشی که قرار است روی آن جراحی صورت بگیرد استفاده می­‌شوند. در صورت استفاده از این بی­‌حس کننده‌­ها فرد کاملا هوشیار است و فقط دردی را در آن قسمت حس نمی­‌کند.

آرامبخش اکسید نیتروژن همراه با بی‌­حسی موضعی

این آرامش‌بخش از طریق ماسک استنشاق می­‌شود و به گاز خنده نیز معروف است. از آن همراه با بی­‌حسی موضعی استفاده می­‌شود و درواقع استفاده از این گاز برای رفع استرس و اضطراب می­‌باشد.

آرامبخش IV همراه با بی­‌حسی موضعی

این روش آرام‌بخش تزریقی است.آرام‌بخش را وارد جریان خون می­کنند تا بیمار به حالتی آرام و بدون اضطراب دست پیدا کند. از بی­‌حسی موضعی نیز برای اطمینان از جراحی بدون درد و اضطراب استفاده می­‌شود.

بیهوشی عمومی

در این روش بیمار کاملا بیهوش می‌­شود. این نوع بیهوشی باعث از بین رفتن تمام هوشیاری بیمار در طول جراحی خواهد شد. از این روش به ندرت برای روش‌­های کاشت دندان استفاده می­‌شود. این روش بیهوشی حتما باید در بیمارستان و توسط متخصص بیهوشی انجام شود.

بیهوشی در دندانپزشکی
بیهوشی در دندانپزشکی

بیهوشی در دندانپزشکی برای چه کسانی استفاده می‌شود؟

هر فرد بزرگسال یا کودکی که از سلامت جسمی کامل برخوردار باشد و از دندانپزشکی هراس داشته باشد می‌­تواند از بیهوشی در دندانپزشکی و آرام‌بخش­ها استفاده کند. امروزه بیماران زیادی متقاضی این روش برای درمان دندان‌ها هستند. زیرا می­‌توانند حین دندانپزشکی هوشیار و آگاهی کامل داشته باشند.

گاهی اوقات بیماران اطلاعات کافی ندارند و برای استفاده از این روش­‌های آرام‌بخش اضطراب دارند و فکر می­‌کنند ممکن است ضرری داشته باشد. اما بهتر است بدانید اگر از سلامت جسمی برخوردار هستید این گاز نمی‌­تواند هیچ آسیبی به شما وارد کند. فقط آرامش شما را در طول درمان حفظ کرده و حتی ممکن است حافظه شما را در زمان درمان و طول جراحی پاک کند و چیزی از درمان خود به یاد نیاورید.

بیهوشی در دندانپزشکی برای چه کسانی ممنوع است؟

قبلا گفتیم کسانی که از سلامت جسمی برخوردار هستند می­‌توانند از بیهوشی در دندانپزشکی استفاده کنند. اما در اینجا قصد داریم به کسانی که نمی‌­توانند از بیهوشی استفاده کنند اشاره کنیم.

  • افرادی که مشکلات کبدی، ریوی، کلیوی و قلبی دارند باید میزان دوز تزریقی حتما توسط پزشک تنظیم شده باشد.
  • کسانی که سابقه بیماری­‌های روانی، سکته مغزی، آلزایمر، تیروئید و پارکینسون را دارند ممکن است برایشان خطرناک باشد.
  • همچنین استفاده از این روش‌­ها برای زنان باردار اصلا توصیه نمی‌شود.
  •  درصورت استفاده از داروهایی مانند خواب‌­آور یا مصرف مواد مخدر یا داشتن ریفلاکس و آلرژی و عفونت یا زخم در دهان، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

نتیجه گیری

پیشنهاد ما این است که برای کودکان از بیهوشی در دندانپزشکی استفاده نشود زیرا کودک از سن کم با حضور در دندانپزشکی آشنا شده و ترس و اضطراب خود را از همان ابتدا کنترل می­‌کند. این امر همکاری والدین را با دندانپزشک لازم دارد. بهتر است والدین درباره انجام روش­‌های بیهوشی در دندانپزشکی برای خود و کودکان پافشاری نکنند و استفاده از آن را به دندانپزشک خود واگذار کنند. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با روش‌های بیهوشی در دندانپزشکی آشنا شدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان