بدترین غذاها برای دندان

بدترین غذاها برای دندان

محتوای جدول

سلامت دهان و دندان و غذایی که می‌خوریم…

همانطور که می‌دانید نوع غذایی که می‌خوریم و رژیم غذایی که داریم روی سلامت دهان و دندان ما تاثیر می‌گذارند.یکی از دلایل مهم پوسیدگی و فرسایش دندان‌ها بستگی به غذایی دارد که می‌خورید. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شم را با بدترین غذاها برای دندان آشنا خواهیم کرد.

بدترین غذاها برای دندان

دندان‌ها نیاز به مراقبت دارند و برای اینکه سلامت و استحکام آن‌ها حفظ شود می‌بایست غذاهای غنی از ویتامین دی، کلسیم و همچنین فسفر و فیبر مصرف کرد. غذاهایی برای دندان مفید هستند که بزاق دهان را زیاد می‌کنند و لازم است زیاد جویده شوند. در این میان بعضی از غذاها برای دندان مضر هستند و مینای دندان را از بین می‌برند. بدترین غذاها برای دندان شامل موارد زیر هستند.

غذاهای اسیدی

اسیدهای موجود در مرکبات باعث آسیب به مینای دندان و فرسایش آن می‌شوند. پرتقال، لیمو، گریپ فروت از میوه‌هایی هستند که اسیدیته بالایی دارند. باید سعی کنید مصرف این مواد را کاهش دهید و در صورت مصرف حتما دهان را با آب بشویید. همچنین با استفاده از خمیر دندان‌های ترمیم‌کننده و شستن دهان با آب و جوش شیرین می‌توان تا حد زیادی از فرسایش و پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

بدترین غذاها برای دندان
بدترین غذاها برای دندان

نان سفید

نان سفید کربوهیدارت‌های تصفیه شده دارد و بدون کالری است. این نان جز محبوب‌ترین نان‌ها میان افراد است. اما مشکل بزرگ این نوع نان این است که با خوردن یک تکه از آن، آنزیم‌های آن به شکر تبدیل می‌شوند. این نان بین شکاف دندان‌ها می‌رود و به آن می‌چسبد. نان سفید جز بدترین غذاها برای دندان است.

ترشی

سرکه‌ای که در ترشی‌ها وجود دارد باعث اسیدی شدن آن می‌شود. ترشی بیشتر از هر ماده غذایی دیگری مینای دندان را از بین می‌برد. غذایی که در آن سرکه استفاده شده باشد جز بدترین غذاها برای دندان به شمار می‌روند.

میوه خشک

میوه‌های خشک اکثرا به دندان‌ها می‌چسبند و باعث ورود بیشتر باکتری‌ها به دهان می‌شوند. این میوه‌ها به سلامت دهان و دندان آسیب می‌زنند. سعی کنید مصرف میوه خشک را به حداقل برسانید.

نوشیدنی‌های مضر برای دندان

علاوه بر آبمیوه‌های صنعتی، نوشیدنی‌های ورزشی هم بسیار مضر هستند. این نوشیدنی‌ها قند بالایی دارند به حدی که در بعضی از آن‌ها حدود ۱۳ قاشق شکر موجود است. نوشیدنی‌های ورزشی بسیار اسید بالایی دارند و به شدت باعث فرسایش مینای دندان می‌شوند. نوشابه‌های گازدار هم از دیرباز به عنوان یک نوشیدنی مضر برای سلامت بدن و دندان محسوب می‌شده است.

نقش تغذیه در سلامت دهان و دندان‌

رژیم غذایی صحیح در جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دهان مهم است. همانطور که می‌دانید رژیم غذایی یعنی نوع غذایی که در طول روز مصرف می‌کنیم و مقدار این غذا که  روی سلامت دهان و دندان تاثیر مستقیم می‌گذارد. بعد از اینکه غذا می‌خوریم، باکتری‌های موجود در دهان کار خود را شروع می‌کنند و قند و کربوهیدارت‌های مصرف شده را به اسید تبدیل می‌کنند. هرچقدر که غذا بیشتر مصرف کنید به همان میزان مینای دندان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار خواهد گرفت. نقش تغذیه در سلامت  دندان بسیار مهم است و نیازمند رعایت اصول تغذیه است.

چگونه بهداشت را رعایت کنیم؟

همه ما اصول رعایت بهداشت دهان و دندان را می‌دانیم و به اهمیت این موضوع واقف هستیم. مسائل بهداشتی نظیر مسواک زدن و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی کمک شایانی به کاهش پوسیدگی دندان می‌کنند. پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان خیلی مهم‌تر از درمان آن است. رعایت اصول بهداشتی مربوط به دهان و دندان باعث زیبایی لبخند شما می‌شود. بوی بد دهان از بین می‌رود و به صورت کلی پاکسازی دهان و دندان انجام می‌گیرد.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید تغذیه عامل مهمی در سلامت دهان و دندان محسوب می‌شود. نوع غذایی که می‌خوریم تاثیر مستقیم بر پوسیدگی دندان می‌گذارد. برای حفظ سلامت دندان‌ها نیاز است دقت بیشتری روی مواد خوراکی که در طول روز مصرف می‌کنیم داشته باشیم. می‌بایست از مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کنیم. دکتر حسین بهمنی در این زمینه به شما کمک می‌کند تا با تغذیه مناسب و آشنایی بیشتر با غذاهای مضر سلامت دهان و دندان خودتان را حفظ کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس