بچه‌ها چه موقع نیاز به ارتودنسی دارند؟

اهمیت زمان ارتودنسی کودکان

محتوای جدول

مراقبت از دندان‌های شیری تاثیر مستقیمی بر سلامت دندان‌های دائمی دارد.

ارتودنسی کودکان به بچه‌های دارای مشکلات خاص مانند کج بودن دندان، عدم هماهنگی در تراز دندان‌های کودک، جلو یا عقب بودن فک بالا یا پائین و … توصیه می‌گردد. با وجود موقتی بودن دندان‌های شیری مراقبت از آن‌ها تاثیر مستقیمی بر سلامت دندان‌های دائمی دارد. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی به شما خواهیم گفت چه زمانی نیاز به ارتودنسی در کودکان می‌باشد.

بچه‌ها چه موقع نیاز به ارتودنسی دارند؟

برای حفظ سلامت دندان‌های کودک باید مرتباً توسط یک متخصص دندانپزشکی کودکان معاینه و بررسی شود. از سن 7 سالگی به بعد دندانپزشک در صورت نیاز کودک را به متخصص ارتودنسی کودکان ارجاع خواهد داد. در صورتی که نیاز به درمان باشد به ندرت از بریس (همان سیم‌کشی ارتودنسی) استفاده می‌گردد. بیشتر از وسیع‌کننده‌های کام، فضا نگهدارها و دیگر لوازم استفاده می‌شود. به والدین توصیه می‌گردد که درمان فرزند خود را به تاخیر نیندازند زیرا این مساله منجر به تشدید مشکل کودک و همچنین افزایش هزینه‌های درمان در آینده خواهد شد.

در صورتی که کودک شما یک یا دو نشانه از کج‌شدگی دندان‌های کودک، جلوزدگی فک بالا یا پائین، وجود فاصله بین دندان‌های جلو در حین بستن دهان، وجود فاصله بین تمامی دندان‌ها، انحراف یکی از فک‌ها به سمت راست یا چپ، افتادن دندان شیری زودتر یا دیرتر از موعد یا نیافتادن آن، مکیدن انگشت یا استفاده از شیشه شیر بعد از سن 5 سالگی، تنفس دهانی (کشیدن نفس از دهان به جای بینی) و حرکت زبان به سمت جلو حین قورت دادن غذا (به طور طبیعی باید به سمت سقف دهان حرکت کند) را دارا است باید هر چه زودتر به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه نمایید.

ارتودنسی کودکان
ارتودنسی کودکان

چه خدماتی در زمینه ارتودنسی کودکان ارائه خواهد شد؟

از جمله خدماتی که می‌توان در زمینه ارتودنسی کودکان به منظور اصلاح دندان یا بدشکلی فک انجام داد شامل براکت‌ها، بندها، سیم‌ها، رابر باند، هدگیر، رتینرها (نگهدارنده‌ها ) و  الاینرهای شفاف و تراز کننده‌ها می‌شوند.

ارتودنسی کودکان چه مزایایی دارد؟

اگر کودک شما زیر نظر یک متخصص دندانپزشکی کودکان باشد و به طور مرتب سلامت دهان و دندان وی بررسی شود، فواید و مزایای فراوانی از جمله موارد زیر را به دنبال دارد:

 با منظم شدن دندان‌ها توسط ارتودنسی دندان می‌توان بهداشت دهان و دندان را نیز افزایش داد. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از خلال دندان به مراتب آسان‌تر خواهد بود. در نتیجه از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

 کودک پس از ارتودنسی به راحتی ‌می‌تواند غذا را بجود. به دنبال آن کودک مشکلات گوارشی نخواهد داشت. همچنین این فرآیند تاثیر بسزایی در توانایی تکلم او دارد.

 کودکان دارای نامنظمی دندانی و فکی طبق مطالعات از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند. اغلب آن‌ها به دلیل این مشکلات مورد تمسخر، اذیت و آزار هم‌سن و سالان خود قرار می‌گیرند. با انجام درمان ارتودنسی در سن پایین و منظم نمودن دندان‌ها می‌توان طرح لبخند را اصلاح و اعتماد به نفس را به آن‌ها برگرداند.

 از آنجایی که کودکان در سن رشد هستند انجام ارتودنسی کودکان در سنین پائین به مراتب زمان و هزینه کمتری می‌طلبد. در صورتی این اصلاحات در بزرگسالی نیاز یه زمان بیشتر و هزینه تقریباً دو برابری خواهد داشت.

مدت زمان اتمام ارتودنسی در بچه‌ها چقدر است؟

زمان موردنیاز برای درمان ارتودنسی کودکان به نوع مشکل، شدت آن و وضیعت کلی کودک بستگی دارد. در صورتی که از فضا نگهدارنده (به علت افتادن زودتر از موعد دندان شیری) یا وسیع‌کننده کام (به دلیل کوچک بودن فک) استفاده شود درمان بین 4 تا 8 ماه طول می‌کشد. در درمان ارتودنسی توسط بریس نیز ممکن است بین 6 ماه تا 5/1 سال زمان نیاز باشد.

نتیجه‌گیری

کلینیک دکتر حسین بهمنی افتخار دارد تا با پیشینه درخشان خود در زمینه ارتودنسی کودکان به شما و فرزندتان مشاوره‌های لازم در این زمینه را ارائه دهد و شما را تا اتمام این فرآیند یاری رساند. در این مطلب با زمان مناسب انجام ارتودنسی کودکان آشنا شدید. در صورتی که در این زمینه به مشاوره نیاز دارید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس