تاثیر ارتودنسی روی طرح لبخند

محتوای جدول

طرح لبخند و ارتودنسی

در چند سال اخیر ارتودنسی به عنوان یکی از شیوه‌های بسیار رایج ایجاد طرح لبخند زیبا شناخته شده است. افراد بسیار زیادی از این شیوه به عنوان راه حلی برای هم ردیف کردن دندان‌های خود بهره گرفته‌اند. این افراد شاهد تاثیرات آن بر روی زیبایی چهره، اعتماد بنفس و روابط اجتماعی خود بوده‌اند. ما قصد داریم در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی در مورد تاثیر ارتودنسی روی طرح لبخند صحبت کنیم. اگر شما هم دندان‌های نامرتبی دارید و به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد این شیوه هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

طراحی لبخند چیست؟

در ابتدا قبل از توضیح در مورد تاثیر ارتودنسی روی طرح لبخند لازم است که بدانید طراحی لبخند چیست؟ بعد از چشم‌ها دومین فاکتور زیبایی در صورت،لبخند دلنشین و زیبا است. متخصصان  در طراحی لبخند به دنبال تناسب بین اجزا صورت و دندان‌ها هستند و برای رسیدن به این هدف عوامل زیادی را مدنظر می‌گیرند. عواملی مانند رنگ پوست صورت، فرم گونه‌ها و لب‌ها، فرم دندان‌ها و موقعیت قرارگیری آن‌ها، فرم لثه‌ها و رنگ دندان‌ها که همه این عوامل بر روی زیبایی چهره فرد تاثیرگذار است. حاصل متناسب کردن تمام عوامل گفته شده ایجاد طرح لبخند زیبا و دلنشین است. مهم‌ترین مساله در ایجاد طرح لبخند زیبا تشخیص شیوه درمانی است. علم دندانپزشکی در ایجاد طرح لبخند حرف اول را می‌زند و امروزه حرفه دندانپزشکی  در این زمینه پیشرفت بسیار زیادی داشته است.

چگونگی تاثیر ارتودنسی روی طرح لبخند

ارتودنسی از سه طریق بر روی طرح لبخند تاثیرگذار است که عبارتند از:

  • هماهنگ و هم ردیف شدن موقعیت دندان‌ها و هماهنگ شدن آن‌ها با استخوان فک که این تغییرات در هر سنی قابل اجرا است.
  • درمان‌های فانکشنال یا تغییر موقعیت ارتوپدیک. معمولا دندانپزشکان قبل از اتمام سن رشد از این طریق کمک می‌گیرند و به درمان ناهنجاری‌های فک می‌پردازند. این عمل با کمک پلاک‌های متحرک به عضلات و استخوان‌ها نیرو اعمال می‌کند. در این شیوه با رفع ناهنجاری فک ایجاد طرح لبخند زیبا در فرد اعمال می‌گردد.
  • جراحی‌های فک و صورت که به منظور آماده سازی وضعیت دندان‌ها در افراد بالای ۱۸ سال که ناهماهنگی استخوان‌های فک دارند، انجام می‌شود. پس از انجام جراحی تا چند ماه بعد دندان‌های فرد باید به حالت ارتودنسی باشد تا در نهایت استخوان‌های فک با یکدیگر هماهنگ شوند و طرح لبخند فرد زیبا گردد.
ارتودنسی و طرح لبخند
ارتودنسی و طرح لبخند

مدت زمان مورد نیاز برای اصلاح طرح لبخند از طریق ارتودنسی

باید گفت که مدت زمان لازم برای اصلاح طرح لبخند از طریق ارتودنسی بستگی به شدت مشکل دندان‌ها و ناهنجاری‌های فرد دارد. معمولا این مدت زمان با انجام معاینه توسط دندانپزشک مشخص می‌گردد. مراقبت از ارتودنسی حین درمان هم در تعیین این مدت زمان تاثیرگذار می‌باشد. اما در حالت کلی اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی ۲ سال به طول می‌انجامد.

نحوه عملکرد ارتودنسی

دستگاه‌ها و تجهیزات ارتودنسی با وارد کردن نیرو بر روی دندان‌ها باعث جابجایی آن‌ها می‌شوند. متخصص ارتودنسی با توجه به اینکه از میزان نیرو وارد شده مطلع است و با انجام محاسبات لازم اقدام به اعمال این نیرو با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی بر روی دندان‌ها می‌کند. با هر بار مراجعه به دندانپزشکی، متخصص اقدام به فعالسازی دستگاه‌ها کرده و فرد تا چند روز بعد از مراجعه به علت فشار وارده احساس درد نیز می‌کند. مدت زمان احساس درد بین ۳ تا ۵ روز بعد از مراجعه است.

عوارض ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند

مراجعه به متخصص ارتودنسی با تجربه و انجام مراقبت‌های لازم قبل و بعد از ارتودنسی عوارض جانبی این عمل را نیز از بین می‌برد. در زمان انجام ارتودنسی توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتما باید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کرد تا دندان‌ها دچار پوسیدگی نگردند و فرد درگیر مشکلات لثه نگردد.

خلاصه

اصلاح طرح لبخند تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی چهره فرد دارد و معمولا متخصصان دندانپزشک با انجام معاینه شیوه مورد نیاز اصلاح طرح لبخند را ارائه می‌دهند.یکی از شیوه‌های ایجاد طرح لبخند زیبا ارتودنسی دندان‌ها است. تاثیر ارتودنسی بر روی طرح لبخند باعث شده که این شیوه تبدیل به یکی از روش‌های رایج اصلاح طرح لبخند گردد. میزان مهارت و تجربه متخصص دندانپزشک در موفقیت آمیز بودن این شیوه تاثیر بسیار زیادی دارد. دکتر حسین بهمنی یکی از متخصصان باتجربه است که در زمینه انجام ارتودنسی سابقه بسیار درخشانی نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان