تعویض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

محتوای جدول

تعویض ایمپلنت دندان در کلینیک دکتر بهمنی

یکی از مشکلاتی که در روند کاشت دندان ممکن است برای شما به وجود آید، نیاز به تعویض ایمپلنت دندان می­‌باشد. این مسئله بسیار کم اتفاق می‌­افتد و معمولا 95 درصد از افرادی که ایمپلنت انجام می­‌دهند نیازی به تعویض ایمپلنت ندارند. عوامل زیادی در نیاز به تعویض ایمپلنت وجود دارند که در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی بیشتر با این مشکل آشنا می‌شوید.

چرا ایمپلنت دندان به مرور زمان از بین می­‌رود؟

عوامل زیادی وجود دارند که باعث از بین رفتن و خراب شدن ایمپلنت دندان می­‌شوند. در اینجا به برخی از آن­‌ها اشاره می‌کنیم:

عفونت اطراف ایمپلنت دندان یا پری ایمپلنت

این یک بیماری لثه می‌­باشد که ایمپلنت دچار عفونت شده و ممکن است به استخوان اطراف دندان آسیب وارد کند. این موضوع می­‌تواند باعث لق شدن دندان شود.

پس زدن پیوند استخوان

 این موضوع زمانی اتفاق می‌­افتد که استخوان اطراف ایمپلنت بیش از اندازه رشد کرده و به ایمپلنت فشار وارد می‌­کند. این مشکل به کیفیت استخوان و سیگار کشیدن شما و همچنین به دقت کار دندانپزشک بستگی دارد.

رعایت بهداشت دهانی

سبک زندگی و رعایت بهداشت بسیار در طول عمر ایمپلنت تاثیرگذار می­‌باشند. شکست درمان ایمپلنت به دلیل کارکرد آن یا پس زدن آن بسیار کم اتفاق می‌­افتد. اما مشکلاتی که از قبل وجود داشتند و استفاده نادرست از ایمپلنت می­‌تواند بر دوام آن تاثیر بگذارند.

بیماری

در افرادی که سیگار می­‌کشند یا افرادی که مبتلا به دیابت یا بیماری‌هایی مانند سرطان هستند، خطر ناموفق بودن ایمپلنت بیشتر است.

کافی بودن استخوان فک

 باید به اندازه کافی استخوان فک داشته باشید تا بتوان ایمپلنت به فک متصل شود. اگر استخوان کافی نباشد باید قبل از ایمپلنت استخوان فک احیا شود.

محل قرارگیری ایمپلنت

ایمپلنت دندان­‌های عقب به دلیل فشاری که در اثر جویدن غذا به آن وارد می­‌شود زودتر از بین می­‌روند.

تعویض ایمپلنت
تعویض ایمپلنت

چگونگی تعویض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک جراحی تهاجمی است و داخل استخوان فک انجام می­‌شود. پس باید درمان طوری انجام شود که دوام بالایی داشته باشد. اما اگر قسمت فوقانی ایمپلنت دچار شکستگی شود یا نیاز به تغییر رنگ باشد می­‌توان آن را به راحتی تغییر داد. اما قسمت اصلی ایمپلنت که داخل استخوان قرار دارد قابل تعویض نیست.

هنگامی که مشکلاتی برای ایمپلنت دندان به وجود آمد‌. دندانپزشک نیاز به تعویض ایمپلنت را تشخیص می‌دهد. اینکار باید توسط دندانپزشک متخصص انجام شود. دندانپزشک بر اساس استقامت استخوان فک شما، موفقیت درمان لثه و بهبودی شما گزینه­‌های درمان را مشخص می­‌کند.

پیشگیری از تعویض ایمپلنت دندان

با توجه به اینکه ایمپلنت دندان امکان دارد خراب شود و از بین رود ولی اگر به درستی از آن مراقبت کنید تا پایان عمر می­‌توانند دوام داشته باشند. اگر می­‌خواهید ایمپلنت شما عمر طولانی داشته باشد باید بهداشت دندان خود را به صورت روزانه رعایت کنید. علاوه بر این، عوامل دیگری بر افزایش طول عمر ایمپلنت اثر دارند که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می­‌کنیم:

  • داشتن یک طرح درمان درست قبل از شروع کار و ارزیابی عوامل خطر احتمالی باعث موفقیت درمان می‌شود.
  • با استفاده از روش سی تی دیجیتال راهنمای جراحی می.توان محل قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک را به دقت زیادی مشخص کرد. با این کار جزئیات درمان تضمین می­‌شوند.
  • اگر زمان بهبودی برای اطمینان خاطر از پیوند استخوان به ایمپلنت درست طی شود و پس از اطمینان از اتصال مناسب، روکش سرامیکی دائم روی قسمت فوقانی ایمپلنت نصب شود امکان خطر ایمپلنت کاهش پیدا می‌کند.
  • ارزیابی عوامل خطر پیش از انجام جراحی
  • رعایت بهداشت دهانی
  • مراجعه منظم به دندانپزشک
  • عدم جویدن و گاز گرفتن اجسام سفت و سخت
  • کیفیت ایمپلنت و مهارت و دقت دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام می­‌دهد.
  • مصرف نکردن سیگار و مواد الکی

نتیجه‌گیری

با توجه به مواردی که گفته شد ایمپلنت دندان طوری انجام می­‌شود که نیازی به تعویض آن نباشد اما اگر مشکلی پیش آمد و مجبور به تعویض یا ترمیم آن شدید خوشبختانه این امکان وجود دارد و نیاز نیست نگران این موضوع باشید. اگر مراقبت‌های بهداشتی دهان خود را به صورت روزانه انجام دهید و چکاپ‌های منظمی داشته باشید طول عمر ایمپلنت شما بسیار افزایش پیدا می­‌کند. اگر نیاز به تعویض ایمپلنت دندان دارید و به دنبال کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران هستید می‌­توانید به کلینیک تخصصی دکتر حسین بهمنی مراجعه کنید. این کلینیک بهترین کلینیک ایمپلنت در فرمانیه می­‌باشد و تمام خدمات دندانپزشکی در این کلینیک انجام می­‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس