تغییر رنگ شدید دندان را با لمینت درمان کنیم یا کامپوزیت؟

تغییر رنگ شدید دندان را با لمینت درمان کنیم یا کامپوزیت؟

محتوای جدول

درمان تغییر رنگ دندان

تغییر رنگ شدید دندان به چه علتی ممکن است اتفاق بیافتد؟ رنگ دندان‌های سالم بین زرد تا خاکستری کم رنگ متغیر است. عوامل متعددی ممکن است باعث بد رنگ شدن و تغییر رنگ دندان‌ها شوند. در برخی موارد لکه‌های دندانی تنها از نظر زیبایی و ظاهری نگران‌کننده هستند. اما در بعضی موارد نیز این لکه‌ها ممکن است نشان‌دهنده مشکلات شدید دهانی باشند. اگر نگران این تغییر رنگ در دندان‌های خود هستید می‌توانید با دکتر حسین بهمنی بهترین متخصص دندانپزشکی در تهران، مشورت کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با علل تغییر رنگ دندان و روش‌های درمان آن آشنا کنیم، تا پایان با ما همراه باشید.

انواع تغییر رنگ دندان‌ها

تغییر رنگ شدید دندان در اثر عوامل متعددی مشاهده می‌شود. عواملی نظیر افزایش سن، مصرف تنباکو، غذاها و نوشیدنی‌های مضر،عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث زرد و بد رنگی دندان‌ها می‌شوند. برخی عوامل داخلی نظیر مصرف برخی داروها و یا بیماری‌های خاص، قرار گرفتن در معرض مقدار زیاد فلوراید، تروماهای دندانی و اختلالات ژنتیکی نیز می‌توانند سبب تغییر رنگ دندان‌ها شوند.

علل شایع لکه سیاه روی دندانها

لکه‌های سیاه می‌توانند به عللی نظیر آسیب به مینای دندان‌ها، مصرف کافئین و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند مکمل‌های آهن مایع و داروهای دیگر، تنباکو، ترمیم‌های دندانی حاوی سولفید نقره و برخی دهانشویه‌های خاص بر روی دندان‌ها ایجاد شوند.

ظهور لکه‌های قهوه‌ای بر روی دندان

تغییر رنگ شدید دندان به رنگ قهوه‌ای به عللی نظیر سیگار کشیدن و مصرف مداوم قهوه و نوشابه‌های حاوی رنگ‌های کارامل اتفاق می‌افتد.همچنین با مصرف دارو‌های نظیر تتراسایکلین و یا مصرف زیاد فلوراید لکه‌های قهوه‌ای بر روی دندان ظاهر می‌شود.

بروز لکه سفید بر روی دندان‌ها

لکه‌های سفید رنگ روی سطح دندان‌ اغلب نشانه‌ای از پوسیدگی دندان‌ است. این لکه‌ها عمدتا بر اثر اسیدهای موجود در پلاک‌ها، غذاها و نوشیدنی‌هایی که عموماً مصرف می‌کنید به وجود می‌آیند. علاوه بر این قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید نیز می‌تواند سبب بروز این لکه‌ها بر روی دندان شود.

علت خاکستری شدن دندان‌ها

تغییر رنگ شدید دندان به رنگ خاکستری عمدتا به علت تروماهای دندانی اتفاق می‌افتد. بعد از حوادث دندانی، دندان‌ها تغییر رنگ می‌دهند. خاکستری شدن دندان‌ها بعد از یک حادثه نشانه‌ دریافت نکردن خون توسط دندان است. درمان این نوع تغییر رنگ، بسته به نوع آسیب می‌تواند شامل درمان ریشه برای تخلیه بافت‌های از دست رفته، بلیچینگ و یا ترمیم‌های زیبایی جهت بهبود رنگ دندان‌ها باشد.

"درمان

بهترین درمان برای دندان‌هایی که لک شده‌اند

تغییر رنگ شدید دندان را می‌توان به وسیله برخی روش‌ها ترمیم کرد. بهترین نوع درمان برای دندان‌های تغییر رنگ داده، به علت‌های بنیادی این  تغییر رنگ بستگی دارد. برای بهبود سلامت و ظاهر دندان‌هایی که لکه‌ها به عمق آن‌ها نفوذ کرده‌اند و یا بر اثر پوسیدگی دچار لک شده‌اند، می‌توان از پر کردن، روکش‌های دندانی، ونیر‌ها و یا دیگر روش‌های ترمیمی استفاده کرد.

برای درمان تغییر رنگ دندان از روکش‌های دندانی استفاده کنیم یا ونیرها؟

تغییر رنگ شدید دندان در صورتی که بعد از گذشت شش ماه دندان به رنگ عادی خود برنگشت، باید توسط یک روکش یا ونیر اصلاح شود. برای پوشش دادن و طبیعی‌تر کردن دندان‌های خود می‌توانید از روکش‌های پرسلن یا سرامیکی استفاده کنید. بعد از انجام روکش‌های دندانی یا ونیر، دندان‌های ترمیم شده شما هیچ تفاوتی با دندان‌های طبیعی نخواهند داشت.

پیشگیری بهتر از درمان است

تغییر رنگ شدید دندان می‌تواند با پیشگیری کاهش یابد. با تغییر در سبک زندگی می‌توان دندان‌های خود را از بد رنگ شدن نجات داد. از مهم‌ترین این تغییرات موارد زیر هستند:

  • اولویت بهداشت دهان و دندان
  • ترک سیگار و دخانیات
  • محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی نظیر قهوه، چای و شراب قرمز و

نتیجه گیری

تغییر رنگ شدید دندان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به بهترین متخصص دندانپزشکی، دکتر حسین بهمنی بهترین نوع ونیر کامپوزیت در تهران را بر روی دندان‌های خود انجام دهید و دیگر بدون هیچ نگرانی و با اعتماد به نفسی بالا، لبخند بزنید. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس