طول عمر کامپوزیت دندان و عوامل تأثیرگذار بر آن

ضخامت کامپوزیت دندان

محتوای جدول

لبخند زیبای کامپوزیت تا چه مدتی دوام دارد؟

اگر شما هم به دنبال لبخندی زیبا هستنید و کامپوزیت دندان را انتخاب کرده‌اید حتماً در این خصوص سؤال دارید که طول عمر و ماندگاری آن چقدر است؟ چه راهکارهایی برای افزایش طول عمر این روش زیبایی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است با این روش بیشتر آشنا شوید تا ببینید می‌تواند انتخاب مطلوبی برای شما باشد یا خیر. کلینیک دکتر حسین بهمنی این روش درمانی را با بهترین تجهیزات و مواد مورد نیاز ارائه می‌دهد و در داشتن لبخندی زیبا به شما کمک می‌کند.

کامپوزیت دندان چیست؟

این روش در واقع همان موادی است که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند که به شکل خمیری و همرنگ دندان بوده و به صورت یک لایه نازک بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و به آن فرم می‌دهد.
تثبیت این مواد به این صورت است که دندانپزشک بعد از فرم‌دهی آن را به کمک نور آبی سخت می‌کند. این ماده خمیری بعد از قرارگیری بر روی دندان متناسب با ابعاد مورد نظر با نور مشخصی و با طول موج مخصوصی در قالبی متناسب با دندان‌ها آماده می‌شوند. کامپوزیت دندان برای درمان شکستگی‌ها، تغییر رنگ دندان و اصلاح ارتفاع دندان و … کاربرد دارد و یک روش ترمیمی و زیبایی به شمار می‌رود.

ونیر دندان
ونیر دندان

عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری کامپوزیت دندان
عوامل بسیاری بر ماندگاری و دوام این روش تاثیرگذار هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:
• تخصص دندانپزشک
می‌توان گفت اولین قدم برای کامپوزیت موفق و زیبا مهارت و تخصص دندانپزشک است که باید دانش و تجربه کافی را در این زمینه داشته باشد. کلینیک دکتر بهمنی با سابقه و اعتباری که در این حوزه به دست آورده است می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
• برند کامپوزیت
در حال حاضر انواع متنوعی از کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد برای اینکه بتوان نمونه بادوام‌تر را انتخاب کرد، توجه به برند مورد نظر بسیار تاثیرگذار است.
• رعایت مراقبت‌های پس از نصب
از فاکتورهای مهمی که نقش بسزایی در ماندگاری کامپوزیت دندان دارد این است که تمام توصیه‌های دندانپزشک خود را به درستی رعایت کنید و به بهداشت دندان و دهان خود هم توجه فرمایید.
• روش نصب و نوع کامپوزیت
یکی از مواردی که اهمیت بالایی دارد، روش نصب این درمان است‌ قبل از شروع دندانپزشک باید به خوبی سطح دندان‌ها را تمیز کند تا آلودگی‌ای وجود نداشته باشد. در این مرحله دندانپزشک با تجربه خود بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد داد.
• تکنیک‌های دندانپزشک
مهارت و تکنیکی که برای قراردادن کامپوزیت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای اطمینان از ماندگاری آن ضروری می‌باشد. زمان بیشتری برای قرار دادن یک کامپوزیت پرکننده نسبت به یک پرکننده فلزی مورد نیاز است چرا که نصب آن نیاز به تمیز کردن و خشک نگه داشتن دندان در حین پر کردن حفره دارد.
بهداشت دهان و دندان
رعایت کردن اصول بهداشتی برای حفظ سلامت دهان و افزایش طول عمر کامپوزیت یک امر حیاتی است که داشتن عادات سالم بهداشتی در این امر کمک‌کننده خواهد بود تا از بروز پوسیدگی یا آسیب کامپوزیت‌های شما جلوگیری کند.
• نوع و جنس دندان
افراد به طور ژنتیکی دارای نوع و جنس متفاوتی هستند که با در نظر گرفتن این موضوع کامپوزیت دندان باید متناسب نصب شود تا دوام آن افزایش پیدا کند.
• محل پر کردن
اینکه کدام دندان و کدام قسمت از آن کامپوزیت خواهد شد در دوام آن مؤثر خواهد بود. در واقع محل پر کردن دندان می‌تواند در میزان ماندگاری کامپوزیت مؤثر باشد.
• آنچه فرد می‌خورد و می‌نوشد
رژیم غذایی شما در سلامت دهان و دندان تاثیرگذار است و در طول عمر کامپوزیت دندان اثر مستقیمی خواهد داشت. غذاهایی که حاوی قند هستند و همچنین غذاهای اسیدی می‌توانند فرسودگی و آسیب کامپوزیت را افزایش دهند.

ونیر کامپوزیت
ونیر کامپوزیت

کلام آخر
در حال حاضر کامپوزیت دندان یکی از روش‌های محبوب و پرطرفداری است که توسط دندانپزشکان و مجموعه‌های مختلفی انجام می‌شود. کلینیک با سابقه و معتبر دکتر حسین بهمنی در زمینه‌های زیبایی دندان و باقی موارد یکی از بهترین مراکزی است که می‌توانید با خیالی آسوده درمان مورد نظر خود را به آن بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویزیت آنلاین رایگان