عوامل موثر روی کیفیت درمان کامپوزیت

بهترین دکتر کامپوزیت

محتوای جدول

کیفیت کامپوزیت دندان را با این روش‌ها افزایش دهید

یکی از شیوه‌های ایجاد طرح لبخند زیبا کامپوزیت دندان است. مهمترین مسئله‌ای که دغدغه افراد در استفاده از کامپوزیت می‌باشد، دوام و کیفیت آن است. باید گفت که با مراقبت دقیق و اصولی می‌توان طول عمر کامپوزیت را بیشتر کرد، اما عوامل بسیار دیگری علاوه بر مراقبت در کیفیت و دوام آن تاثیر دارند. اگر به دنبال اطلاع از عوامل موثر روی کیفیت درمان کامپوزیت هستید، حتما تا انتها این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی همراه ما باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

موادی که برای پر کردن دندان از آن استفاده می‌شود در واقع کامپوزیت دندان هستند. این مواد هم‌رنگ دندان‌ها بوده و به صورت یک لایه نازک خمیری بر روی سطح دندان کشیده و فرم داده می‌شوند. معمولا برای تثبیت مواد کامپوزیت دندان از یک نور آبی رنگ استفاده می‌کنند. این شیوه، یکی از شیوه‌های بسیار رایج برای ایجاد دندان‌های سفید و یک‌دست است.

سن انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت یکی از شیوه‌های محبوب و پرطرفدار در بین افرادی است که می‌خواهند طرح لبخند زیبایی داشته باشند. این شیوه هیچگونه محدودیت سنی ندارد، اما باید گفت انجام آن برای کودکان، پیش از بلوغ آن‌ها توصیه نمی‌شود.  در سنین کم به دلیل کامل نشدن مراحل رشد انجام دادن کامپوزیت باعث فاصله بین دندان‌ها و نامناسب شدن ظاهر آن‌ها می‌شود. کامپوزیت دندان برای گروه‌های سنی دیگر هیچ محدودیتی ندارد.

استحکام کامپوزیت دندان و تاثیر آن بر روی طول عمر کامپوزیت

طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت کمتر است و به طور معمول می‌توان طول عمر کامپوزیت را بین ۵ تا ۷ سال عنوان کرد. هر چقدر استحکام کامپوزیت بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. یکی از عواملی که مستقیم بر روی استحکام کامپوزیت تاثیرگذار است نحوه مراقبت و استفاده از آن است. افراد با اصلاح سبک زندگی، تغذیه و عادت‌های روزانه خود می‌توانند با افزایش استحکام کامپوزیت، طول عمر آن را هم بیشتر کنند. جنس کامپوزیت دندان یکی از مولفه‌های دیگری است که بر دوام و طول عمر آن تاثیرگذار است.

دوام کامپوزیت دندان

عوامل تاثیرگذار بر دوام و طول عمر کامپوزیت دندان به شرح زیر هستند:

  • افزایش دوام و طول عمر کامپوزیت دندان ارتباط مستقیمی با رعایت بهداشت دهان و دندان دارد.
  • عدم مصرف سیگار و دخانیات
  • عدم مصرف غذاهای رنگی و سفت: استفاده نکردن از این غذاها موجب دوام و طول عمر بیشتر کامپوزیت می‌شود.
  • استفاده از نخ دندان: استفاده از نخ دندان از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
  • عدم استفاده از قهوه و انواع نوشیدنی‌های رنگی: این نوشیدنی‌ها باعث تغییر رنگ کامپوزیت دندان می‌شوند.
  • استفاده از مسواک و خمیر دندان‌هایی که باعث ساییدگی دندان نشوند.
  • مهارت، تخصص و تجربه دندانپزشک: اگر دندانپزشک از شیوه‌های اصولی و مواد با کیفیت و درجه یک استفاده کند، عمر کامپوزیت دندان افزایش پیدا می‌کند. در مواردی عدم استفاده از شیوه‌های استاندارد و غیراصولی باعث می‌شوند که علاوه بر خراب شدن کامپوزیت به مینای دندان‌ هم آسیب وارد شود و مجبور به کشیدن دندان شوید.
ونیر کامپوزیت
ونیر کامپوزیت

عوامل موثر روی کیفیت درمان کامپوزیت

کیفیت درمان کامپوزیت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که به شرح زیر هستند:

 یکی از مهم‌ترین این عوامل تخصص و مهارت دندانپزشک است. دومین عامل تاثیرگذار بر کیفیت کامپوزیت جنس آن است. معمولا مواد اولیه به کار گرفته شده در کامپوزیت و درجه کیفی آن در تعیین کیفیت کامپوزیت بسیار اهمیت دارند. رنگ مواد تشکیل‌دهنده هم یکی از عواملی است که باید به آن توجه کرد.

معمولا دندانپزشکان متخصص و حاذق از طریق شیوه‌ها و راهکارهای مختلف مقاومت کامپوزیت را افزایش می‌دهند. استفاده از کامپوزیت نسبت به دیگر شیوه‌های ایجاد طرح لبخند زیبا مانند لمینت بسیار آسان‌تر و کم عارضه‌تر است. اما در زمان انجام آن باید دقت داشت که دندانپزشک مهارت کافی را داشته باشد، زیرا کوچک‌ترین اشتباه در این شیوه می‌تواند به مینای دندان آسیب جدی وارد کند. معمولا دندانپزشکان تازه کار با قرار دادن کامپوزیت در جای غلط باعث می‌شوند که لثه‌ها به شدت متورم شوند.

خلاصه

کامپوزیت یکی از شیوه‌های نوین و کم عارضه در اصلاح و زیبایی دندان است. عوامل موثری روی کیفیت درمان کامپوزیت دندان تاثیرگذار هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها مهارت و توانایی دندانپزشک است. دکتر حسین بهمنی یکی از متخصصین حاذق و با تجربه در زمینه کامپوزیت دندان است که می‌توانید جهت درمان به کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان