فوايد درمان ريشه دندان

محتوای جدول

درمان ريشه دندان يا روت كانال تراپی كه به اشتباه به آن عصب كشی هم گفته می شود همواره از مباحثی بوده كه در دندانپزشكی بسيار مورد توجه است. البته تصورات غلطی پيرامون اين روش درمانی وجود دارد از جمله اينكه برخی تصور می كنند اين كار درد بسيار زيادی دارد در حالی كه اين طور نيست و درمان ريشه دندان به شكل كه گفته می شود نه درد دارد و نه چندان كار پيچيده ای است. با توجه به اهميت موضوع در اين مقاله قصد داريم به فوايد درمان ريشه دندان بپردايم و اينكه اصلا چرا بايد اين كار را انجام داد. درمان ريشه دندان يا همان روت كانال تراپی دارای فوايد و مزيت های زيادی است كه در اين يادداشت به برخی از آنها می پردازيم.

فوايد درمان ريشه دندان

حفظ دندان طبيعی : به لطف پيشرفت هايی كه در علم دندانپزشكی صورت گرفته به راحتی می توان دندانی كه كشيده شده است را جايگزين كرد اما هيچ كدام از روش های جايگزين كردن دندان حتی ايمپلنت هم نمی تواند كاركرد دندان طبيعی را داشته باشد. علاوه بر اين بعضی روش های جايگزينی دندان به لحاظ اقتصادی شرايط خاصی دارد طوری كه همه افراد قادر به پرداخت هزينه های آن نيستند لذا با انجام روت كانال تراپی علاوه بر حفظ دندان طبيعی به لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه است.

زمان : از جمله ديگر فوايد درمان ريشه دندان بحث زمان است. در واقع بايد گفت كه روت كانال تراپی در حداقل زمان (يک جلسه) انجام می شود و نيازی به مراجعات متعدد نيست در حالی روش های درمانی ديگر نياز به مراجعات متعدد و همچنين مراقبت های خاص قبل و بعد از انجام كار هستند. به همين جهت با انجام روت كانال علاوه بر هزينه در وقت هم صرفه جويی خواهيد كرد.

تسكين درد : زمانی كه ريشه دندان آسيب می بيند فرد با درد زيادی مواجه می شود به طوری كه گاهی ميزان درد غير قابل تحمل می شود در چنين موارد انجام مراحل درمانی بر روی ريشه دندان درد را كاملا تسكين می بخشد.

فرايند درمانی ساده : روت كانال بر خلاف تصور عامه مردم دردی ندارد علاوه بر اين نياز به شرايط خاصی در قبل يا بعد از درمان ندارد. همچنين دوران نقاهت كوتاه مدتی دارد و نيازی به رعايت مورد خاصی در بلند مدت نيست. بنابر اين از اين جهت بايد روت كانال يكی از بهترين روش های درمانی به شمار آورد.

درمان ريشه دندان
درمان ريشه دندان

ميزان موفقيت بالا : از جمله فوايد بسيار مهم درمان ريشه دندان ميزان موفقيت بالای آن است به طوری كه اگر نكات بهداشت دهان و دندان را رعايت كنيد، دندان ترميم شده تا آخر عمر دوام خواهد داشت و به جهت اقداماتی كه روی اعصاب دندان انجام شده ديگر دردی از ناحيه اين دندان متوجه شما نيست. همچنين بايد خاطر نشان كرد كه در انجام بعضی از روش های درمانی مانند ايمپلنت امكان بروز مشكلاتی وجود دارد البته زمانی كه به توصيه ها عمل نشود در حالی كه روت كانال مسئله خاصی را ايجاد نمی كند.

پيشگيری از كج شدن دندان ها : وقتی دندانی كشيده می شود به جهت اينكه ساير دندان ها با فضای خالی مواجه می شوند به سمت آن حركت می كنند كه اين عمل باعث به هم ريختگی دندان ها و نقص در طرح لبخند می شود در حالی كه با درمان ريشه دندان اساسا جای خالی به وجود نمی آيد كه ساير دندان ها به طرف آن حركت كنند به همين جهت مانع از نياز به ارتودنسی دندان می شود.

حفظ زيبايی طرح لبخند : از جمله ديگر فوايد درمان ريشه دندان حفظ زيبايی است چرا كه اگر دندانی كشيده شود و به هر دليلی نتوان آن را جايگزين كرد قطعا ظاهر دندان ها را تحت تاثير قرار می دهد. علاوه بر اين همان طور كه قبلا هم اشاره شد كشيدن دندان باعث بهم خوردن نظم دندان ها می شود كه با روت كانال چنين وضعی پيش نمی آيد.

آن چه گفته شد بخشی از ويژگی ها و فوايد درمان ريشه دندان بود اما بايد خاطر نشان كرد كه قطعا در هر شرايطی درمان ريشه گزينه مناسبی نيست و ممكن است ساير روش های درمانی شرايط بهتری را برای فرد ايجاد كنند لذا بهتر است حتما قبل از اقدام بررسی ها و مشورت های لازم صورت بگيرد تا بتوانيد بهترين تصميم را بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس