ارتودنسی در دوران بارداری بله یا خیر؟

ارتودنسی در دوران بارداری بله یا خیر؟

محتوای جدول

ارتودنسی با بارداری امکان دارد؟

آیا انجام ارتودنسی در دوران بارداری مشکلی ندارد؟ آیا ارتودنسی در دوران بارداری می‌تواند موجب بروز عوارض شود؟ به علت اهمیت دوران بارداری، خانم‌ها عمدتاً با این پرسش‌ها روبه‌رو می‌شوند.در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با موارد مهم حسن ارتودنسی بارداری آشنا خواهیم کرد.

آیا در دوران بارداری می‌توان ارتودنسی انجام داد؟

مابین عوامل سیستمیک،جایگاه تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری برجسته است. اجرای ارتودنسی ثابت به خودی خود نمی‌تواند باعث التهاب لثه و دندان شود،اما مواردی نظیر بارداری و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌توانند عامل تسریع التهاب لثه در زمان اجرای ارتودنسی شوند که امکان دارد این امر موجب پریودنتال در بیمار در حال درمان شود. ارتودنسی در دوران بارداری می‌تواند منبع حفظ پلاک و ازدیاد واکنش‌های التهابی شود. اکثر اوقات بیماران باردار، بدون مشکل هستند و لازم نیست به دلیل بارداری خدمات دندانپزشکی از آن‌ها سلب شود.

ارتودنسی پیش یا پس از بارداری؟

اکثر مواقع از آنجا که خانم‌های باردار باید بطور مستمر تحت نظر پزشک خود باشند و به علت تغییرات هورمونی کمی حساس‌تر می‌شوند دندانپزشکان پیشنهاد می‌کنند که پیش از دوران بارداری درمان ارتودنسی شروع شود؛ و انجام آن در این دوران هیچگونه عوارضی برای آن‌ها ندارد.

عوارض ارتودنسی در دوران بارداری

ارتودنسی در دوران بارداری هیچگونه عوارضی را برای مادر یا جنین در پی ندارد. با توجه به حساس‌تر بودن زنان باردار نسبت به افراد دیگر به دلیل تغییرات هورمونی با در نظر گرفتن شرایط دندان‌های آن‌ها می‌توان از ارتودنسی‌های نامرئی استفاده کرد.

ارتودنسی در دوران بارداری
ارتودنسی در دوران بارداری

آیا نیازی به استفاده از اشعه ایکس برای ارتودنسی در این دوران می‌باشد؟

ممکن است نگرانی‌هایی به‌ دلیل قرار گرفتن در معرض پرتوی اشعه ایکس و اثر آن بر جنین وجود داشته باشد؛ در این زمان ضروری است از قرار گرفتن در معرض تابش پرتو اشعه ایکس خودداری کرد با این وجود نیازی به نگرانی نیست زیرا دندانپزشکان برای جلوگیری از برخورد اشعه ایکس به بدن و جنین از شیلد‌های سربی استفاده می‌کنند؛ با این وجود توصیه می‌شود در سه ماه اول بارداری به دلیل امکان بروز جهش ژنتیکی در جنین ارتودنسی انجام نشود.

تاثبر استفراغ بر روی ارتودنسی

در دوران بارداری در خانم‌ها حساسیت به وجود می‌آید که امری طبیعی است؛ با استفراغ اسید معده بالا می‌آید این اسید به قدری قوی است که می‌تواند به دستگاه‌های ارتودنسی آسیب برساند. اگر هنگام بارداری دچار استفراغ شدید، باید بدون درنگ دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر اینکار را انجام ندهید ارتودنسی در  این دوران می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌های شما شود.

آیا در طول دوره‌ درمان ارتودنسی لزومی بر مصرف قرص در خانم‌های باردار است؟

در طول دوره‌ درمان ارتودنسی نیازی به استفاده از قرص‌هایی که منع دارویی برای خانم‌های باردار دارد نیست. ممکن است گاهی دندانپزشک برای کاهش دردهای ضعیف دوران ارتودنسی قرص مسکن تجویز کنند. 

باید‌های غذایی برای این نوع درمان در دوران بارداری

به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که رژیم غذایی با پروتئین بالا داشته باشند و به موارد مهم مراقبت از ارتودنسی حین درمان توجه کنند. جویدن برخی گوشت‌ها که از منابع اصلی پروتئین هستند ممکن است برای ارتودنسی مضر باشند. از این‌رو مصرف آن‌ها توصیه نمی‌شود. برای جایگزین کردن این منبع پروتئینی منابعی نظیر تخم‌ مرغ،لبنیات و فیله‌ پخته شده‌ مرغ پیشنهاد می‌شود. در زمان بارداری از مصرف ماهی‌هایی نظیر مرکب و ماهی خال مخالی بدلیل وجود جیوه در آن‌ها به عنوان منبع پروتئین به صورت اکید خودداری شود.

آیا ارتودنسی برای بعد از بارداری توصیه می‌شود؟

از نظر پزشکی منعی برای انجام ارتودنسی بلافاصله بعد از بارداری وجود ندارد اما از آنجا که یکی از پیش شرط‌های ارتودنسی موفق مراجعه مستمر به دندانپزشک است، تا زمانی که کودک نیازمند نگهداری تمام وقت است توصیه نمی‌شود که برای ارتودنسی اقدام شود. اما در صورتی که مادر در نگهداری از کودک خود تنها نباشد مشکلی برای انجام ارتودنسی وجود ندارد.

نتیجه گیری

کلینیک دکتر حسین بهمنی به عنوان یکی از بهترین کلینیک‌های شمال تهران می‌تواند با فراهم کردن بهترین شرایط، امکان بهره‌مندی از خدمات دندانپزشکی از جمله ارتودنسی را در دوران بارداری برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس