مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

محتوای جدول

اگر قصد کامپوزیت کردن دندان‌هایتان رادارید و یا دندان شما کامپوزیت شده است، باید بدانید که دندان‌های شما نیاز به مراقبت‌هایی دارند. برخی از این مراقبت‌ها دائمی و برخی موقت هستند تا ظاهر دندان به‌خوبی حفظ شود و زیبایی کامپوزیت مدت طولانی باقی بماند. در این مقاله قصد داریم که به صورت کامل به معرفی روش های مختلف و راه کارهای اساسی مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بپردازیم. دکتر حسین بهمنی بهترین متخصص کامپوزیت دندان در ایران و تهران می باشد

مراقبت‌های بعد ترمیم دندان با کامپوزیت

حتماً شایعاتی را که می‌گویند کامپوزیت دندان بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است را شنیده‌اید! ازلحاظ ظاهری کامپوزیت بسیار شبیه به دندان طبیعی است اما نسبت به دندان طبیعی به مراقبت بیشتری نیاز دارد. مراقبت از دندان‌های کامپوزیت شده شامل دو مرحله است. مرحله اول شامل نگهداری از دندان در یک مرحله کوتاه‌مدت است و مرحله بعد مراقبت‌های دائمی است. ما در کل مراقبت‌های دندان کامپوزیت شده را لیست کرده‌ایم. این لیست عبارت است از:

مسواک زدن  

مسواک زدن جزو ابتدایی‌ترین مراقبت‌های کامپوزیت دندان است. شما باید بهداشت دهان و دندان را بسیار رعایت کنید و مسواک زدن را فراموش نکنید. ابتدا باید دندان‌هایتان را نخ دندان بزنید و سپس از مسواک استفاده کنید. ضمناً دقت کنید حتماً اول نخ دندان استفاده کنید زیرا اگر اول مسواک بزنید و سپس از نخ دندان استفاده کنید، دندان‌هایتان لک خواهد شد. همچنین مسواک زدن دندان‌های کامپوزیت شدن باید به‌آرامی و نرمی انجام شود و از مسواک زدن سریع بپرهیزید. هدف از مسواک زدن، از بین بردن پلاک‌های تشکیل‌شده روی دندان است. تجمع این پلاک‌ها به‌مرور می‌تواند باعث شود التهاب در لثه ایجاد شود.

استفاده از دهان‌شویه 

همان‌طور که گفتیم هدف از مسواک زدن تنها برای رفع و از بین بردن پلاک است و نقش دهان‌شویه تنها به‌عنوان کمک‌کننده برای از بین بردن پلاک‌ها است. برخی از افراد پس از کامپوزیت دندان‌های خود، به مراقبت‌های پس از کامپوزیت دندان اهمیت نمی‌دهند و حتی برخی از افراد تنها از دهان‌شویه بجای مسواک استفاده می‌کنند. زمانی که شما دندان‌هایتان را کامپوزیت می‌کنید، دندان‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. و همچنین دهان‌شویه به‌تنهایی نمی‌تواند پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. بنابراین شما با مسواک زدن پلاک‌های دندانی را از بین می‌برید و سپس با کمک دهان‌شویه باقی‌مانده آن‌ها را پاک می‌کنید.

استفاده از نخ دندان 

یکی دیگر از مراقبت‌های پس از کامپوزیت دندان، استفاده از نخ دندان است. باکتری‌ها در پایین و بین دندان‌ها لانه‌سازی می‌کنند، با کشیدن نخ دندان مانع این خانه‌سازی شوید. دندان‌پزشکان استفاده از نخ دندان را روزانه و برای بهداشت دهان و دندان و همچنین برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها در بین دندان ضروری می‌دانند.

خوردن غذای سالم 

برای ماندگاری بیشتر کامپوزیت باید مراقبت‌های پس از کامپوزیت را جدی بگیرید. تا بتوانید طول عمر و زیبایی کامپوزیت را حفظ کنید. یکی دیگر از مواردی که به‌عنوان مراقبت‌های پس از کامپوزیت شناخته می‌شود، خوردن غذا‌های سالم است. به فرض مثال، تمام افرادی که کامپوزیت دندان را انجام داده‌اند، به‌خوبی آگاه هستند که خوردن نوشیدنی‌هایی که قند زیادی دارند بسیار برای کامپوزیت دندان و دندان مضرر هستند.

پرهیز از استفاده ابزاری از دندان

به‌عنوان یکی دیگر از مراقبت‌های پس از کامپوزیت دندان، با دندان کامپوزیت شده به‌آرامی برخورد کنیم و از آن استفاده ابزاری نکنید. برای مثال اگر با دندان کامپوزیت شده سعی کنید فندق را بشکنید، سبب آسیب دیدن کامپوزیت دندان خود شده و نیاز به ترمیم پیدا خواهید کرد.

برای مراقبت بعد از کامپوزیت دندان ، چه چیزهایی را نباید بخورید؟

اولین چیزی که به شما تذکر داده می‌شود این است که از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز کنید. موادی مانند: چای، قهوه، نوشیدنی‌های رنگی دیگر و همچنین از خوردن غذاهایی که مواد رنگی دارند پرهیز کنید. اما اگر از این نوع غذا و نوشیدنی که دارای رنگ است استفاده کردید، فوراً دهان خود را یا مسواک بزنید و یا با آب دهان خود را بشویید.

همچنین از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های اسیدی پرهیز کنید، زیرا کامپوزیت دندان بسیار تخلخل پذیر است و مواد اسیدی به‌راحتی به کامپوزیت دندان آسیب وارد خواهند کرد.

مورد بعدی که باید برای مراقبت از کامپوزیت‌ها در نظر داشته باشید، نخوردن غذاها و خوراکی‌های سفت است. زیرا مواد غذایی سفت به‌راحتی می‌توانند باعث آسیب دیدن کامپوزیت شوند.

سخن آخر

کامپوزیت دندان بسیار به زیبایی و اصلاح طرح لبخند کمک می‌کند، زیبایی نیاز به مراقبت‌هایی دارد تا طول عمر مفیدی داشته باشد. تا اینجا ما مواردی که درباره مراقبت‌هایی که پس از کامپوزیت دندان نیاز بود صحبت کردیم، تمامی مواردی که در بالا آورده شد اگر موبه‌مو رعایت شوند می‌توانند عمر کامپوزیت را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان